Úvod Politika Slavěna Vorobelová: Kiskova strana je nemastná-neslaná, presne taká, aký bol prezident

Slavěna Vorobelová: Kiskova strana je nemastná-neslaná, presne taká, aký bol prezident

Slavěna Vorobelová. (Foto: Michaela Kolimárová)

Je jednou z mála žien v slovenskej histórii, ktorá stojí na čele politickej strany. Hoci ide o mimoparlamentný subjekt, nechýba jej odhodlanie zakotviť s ňou po voľbách v Národnej rade SR a pretvárať obraz Slovenska podľa vlastných predstáv a presvedčenia. S predsedníčkou Národnej koalície Slavěnou Vorobelovou sme sa zhovárali o aktuálnych témach.

Politickú mapu Slovenska pred pár dňami zmenil Andrej Kiska predstavením svojej strany Za ľudí. Čo na ňu hovoríte? 

Je to trošku mätúce. Strany ako Za ľudí sa snažia osloviť čo najširší okruh voličov a to býva beh na krátku trať. Stačí si spomenúť na podobné strany v minulosti. Skôr či neskôr sa ale Andrej Kiska definitívne prikloní ku konzervatívnejším stranám, aj keď on to bude popierať. Ale dostane tú mediálnu nálepku a už mu zostane.

Promoval ju už počas svojho pôsobenia vo funkcii prezidenta. Čo ste si o tom v tom čase mysleli?

Zneužil funkciu prezidenta republiky. Zneužil a znevážil, pretože prezident republiky musí byť nadstranícky. On už svojou dovtedajšou činnosťou, výberom svojho tímu, jednotlivými krokmi dokazoval, že taký nie je. Ale najviac je z toho bizarné niečo iné. Že o post prezidenta už ďalej nemal záujem, lebo chcel byť viac s rodinou a teraz hovorí, že je pripravený robiť non-stop aj cez víkendy.

Jeho strana určite preberie časť voličov súčasným opozičným stranám. Ohrozí podľa vás aj národne orientované strany?

Nemyslím si to. Najviac bude čerpať hlasy od súčasných opozičných strán; určite PS-Spolu, časť zoberie OĽaNO či SaS. Národné strany sa programovo s jeho stranou neprekrývajú, ani počas jeho prezentácie som nepostrehla dôraz na tieto témy. Za ľudí vnímam ako nemastnú-neslanú stranu, presne takú, aký bol Kiska ako hlava štátu.

Čo znamenajú novinky na politickej aréne pre Národnú koalíciu?

Pre nás tieto nové strany nehrajú nijakú rolu. Nie sme s nimi ani hodnotovo, ani programovo spriaznení. Skôr som zvedavá na výzvu Anny Záborskej, aby sa spájali kresťanské strany, ale efekt zatiaľ z tejto snahy nevidno.

Ako vnímate výsledok vašej strany v eurovoľbách, ktorý predstavoval 0,72 percenta hlasov? Čo to znamená do ďalšieho obdobia? Otvára sa priestor pre mediálne známeho, rešpektovaného národného lídra, ktorý by dokázal osloviť aj voličov konkurencie? Uvažovali ste o tom?

Sme neparlamentná strana so všetkým, čo k tomu patrí, teda aj s menším záujmom zo strany mienkotvorných médií. Nahrádzame to však usilovnou prácou v teréne, pri stretnutiach s voličmi. Áno, otázka volebného lídra je pre nás otvorená. Ja som nikdy netrvala na tom, že tým lídrom musím byť ja.

Foto: archív
Kto by ním mohol byť? 

Uvidíme, rokujeme so zaujímavými osobnosťami.

Neponúka sa nepriamo osoba Štefana Harabina? Sám sa vyjadril, že by si vedel predstaviť byť lídrom existujúcej strany, jeho proklamované hodnoty majú silný prienik s vašimi… 

Teoreticky áno. Nepopieram, že nám sú názory pána Harabina blízke. A pre nás by bolo určite lepšie mať ho na svojej strane ako na strane politického súpera. Tieto úvahy však nechcem bližšie komentovať, lebo sú predčasné.

Trúfa si Národná koalícia byť v budúcom parlamente?

Sme mastavení tak, že spravíme všetko pre to, aby sme v parlamente boli.

Čo pre to chcete urobiť?

Dotiahnuť otázku možného volebného lídra, pracovať na marketingovej a komunikačnej stratégii, poctivo obchádzať regióny a presviedčať ľudí, že o ich hlas stojíme a že my na rozdiel od konkurencie svoje sľuby plníme. Určite gro kampane a našej snahy bude súvisieť s osobným kontaktom s voličom. A to v každom regióne. Veď ja sama pochádzam z východu a všetci vieme, že tento región je vo všetkých dôležitých ukazovateľoch na posledných priečkach.

Národná koalícia chce priniesť hmotnú zodpovednosť politikov za rozhodnutia pri správe majetku štátu a pri hospodárení s verejnými zdrojmi. Myslíte si, že na tento návrh nájdete podporu politikov aj z iných strán?

Na prvý pohľad tento zámer možno pôsobí romanticky, ale naozaj sme presvedčení, že bez zodpovednosti ľudí za ich skutky sa situácia v štáte nezlepší. A treba začať od politikov. Prečo by sme občania stále mali cez dane platiť ich kiksy, kauzy, pokuty, ktoré zapríčinia svojim konaním úradom, ktoré zastupujú.