Úvod Turistika Slováci milujú hory najviac zo všetkých Európanov

Slováci milujú hory najviac zo všetkých Európanov

Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová

Slováci sú v európskom prieskume na prvom mieste, no do hôr takmer vôbec nechodia Litovčania ani Estónci. Prieskum realizoval Eurostat pri príležitosti nedávneho Medzinárodného dňa hôr.

Vyplynulo z neho, že zo všetkých typov výletov a dovoleniek si Európania vyberajú tie na horách v 13 percentách prípadov. Slováci si do hôr plánujú každý štvrtý výlet, teda 25 % zo svojich dovoleniek. V tesnom závese za nami skončili Rumuni, tí preferujú pobyt v horách v 24 percentách prípadov.

Výsledky prieskumu, v ktorom Európania prezradili, ako často chodia do hôr. Slováci sú na prvom mieste. (Graf: Ec.europa.eu/eurostat)

Hory zo všetkých členských štátov Európskej únie najmenej navštevujú Litovčania, vysokohorská turistika u nich tvorí iba 1 percento. Pobyty v horách nevyhľadávajú ani Lotyši, Estónci, Dáni ani obyvatelia Veľkej Británie.

Medzinárodný deň hôr vyhlásila OSN v roku 2002, slávime ho od roku 2003. Jeho cieľom je zvyšovať povedomie o význame hôr pre kvalitu života a pre rovnováhu na Zemi, a upozorňuje aj na možnosti a obmedzenia pri využívaní horských oblastí.