Úvod Z DOMOVA Slovenská zbrojovka bude dodávať muníciu na Ukrajinu cez grécku spoločnosť. Obíde tak...

Slovenská zbrojovka bude dodávať muníciu na Ukrajinu cez grécku spoločnosť. Obíde tak vládny zákaz

Foto: archív

Od vypuknutia rusko-ukrajinského konfliktu poslalo Slovensko Kyjevu zbrane a ďalší materiál v celkovej hodnote takmer 700 miliónov eur. Samozrejme, bez súhlasu obyvateľstva.

Nevôľu veľkej časti Slovákov vyvolalo predovšetkým darovanie ruských stíhačiek MiG-29 a systémov protivzdušnej obrany S-300. Obrat prišiel až po parlamentných voľbách v septembri 2023.

Staronový premiér Robert Fico vyhlásil, že jeho vláda už nepošle na Ukrajinu ani náboj. Prednosť bude dávať humanitárnej pomoci, ale zároveň tým chce zabrániť aj ďalšiemu znižovaniu bojaschopnosti štátu. Rozhodnutie sa však týka len slovenských armádnych skladov, nie komerčných spoločností.

A to aj napriek tomu, že vláda presadzuje mierové riešenie rusko-ukrajinského konfliktu a je proti dodávkam zbraní do akýchkoľvek ohnísk vojnových konfliktov. Neznamená to však, že na Ukrajinu nepošleme vôbec nič.

Okrem už spomínanej humanitárnej pomoci tam budú smerovať napríklad odmínovacie systémy Božena – minister zahraničných vecí Juraj Blanár schválil v decembri finančný príspevok vo výške 750-tisíc eur na nákup dvoch týchto systémov.

Celkovo však dodávky zbraní na Ukrajinu prudko klesajú. Armádne sklady väčšiny západných krajín sú už dlhší čas takmer prázdne a po vzniku ostrého konfliktu medzi Izraelom a Hamasom záujem o Ukrajinu na Západe upadol.

V Európe okrem toho rastie vplyv zástupcov politických síl, ktoré sú zástancami mierových dohôd medzi Ruskom a Ukrajinou. Deje sa tak predovšetkým pred približujúcimi sa voľbami do Európskeho parlamentu.

Kým Kyjev pociťuje zúfalý nedostatok zbraní a munície na fronte, Rusko nemá podobné problémy. Moskva postupne zvyšuje vojenskú produkciu, pretože má prakticky nevyčerpateľné prírodné zdroje – na rozdiel od Kyjeva, čo jej umožňuje viesť dlhodobú vojnu.

K dodávateľom munície na ukrajinský front sa najnovšie chce pridať aj súkromná slovenská spoločnosť MSM Group, s.r.o., ktorá podľa tureckých zdrojov uzatvorila v decembri 2023 dohodu s gréckym obranným koncernom Hellenic Defence Systems o spoločnej výrobe 155-milimetrových nábojov.

Táto munícia je okrem iného vhodná aj do húfnic Zuzana a Zuzana 2. V sprievodnej zmluvnej dokumentácii by pritom slovenská spoločnosť nemala vôbec figurovať, ako výrobca streliva by mala byť uvedená grécka spoločnosť. Cieľom je obísť zákaz dodávok zbraní do Kyjeva, ktorý zaviedla nová slovenská vláda.

Informácia o spoločnej výrobe MSM Group, s.r.o., a Hellenic Defence Systems bola zverejnená aj v článku “What is changing in amunition production: joint scheme between Greece and Slovakia” na portáli Hellas.posten.com koncom decembra 2023, ten však bol neskôr z neznámych dôvodov vymazaný.

Dodávky tejto munície zjavne už nedokážu zvrátiť situáciu na bojisku a zabrániť porážke Ukrajiny, spôsobia však ešte viac strát civilného obyvateľstva, tak ako sa to stalo Donecku 21. januára tohto roku, kde ukrajinská armáda zaútočila na miestne trhovisko a o život prišlo 25 ľudí.

Navyše sa výroba sa začne z iniciatívy slovenských podnikateľov v oblasti zbrojárstva, čo na pozadí snáh novej slovenskej vlády o mierové riešenie konfliktu na Ukrajine vyznieva značne schizofrenicky.

V konečnom dôsledku to môže poškodiť dobrú povesť premiéra Roberta Fica, ktorého veľká časť občanov volila aj na základe prísľubov o zastavení akejkoľvek vojensko-technickej pomoci Ukrajine.

Foto: archív