Úvod Politika Slovensko podporuje zaradenie dvojakej kvality k nekalým praktikám

Slovensko podporuje zaradenie dvojakej kvality k nekalým praktikám

Foto: archív

Slovenská republika podľa podpredsedníčky vlády a ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej podporuje iniciatívu eurokomisárky pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věry Jourovej na zaradenie dvojakej kvality potravín medzi nekalé obchodné praktiky.

„Slovenskí spotrebitelia, rovnako ako spotrebitelia v ďalších krajinách EÚ majú právo na rovnakú kvalitu potravín predávaných pod rovnakou značkou. Nadnárodné firmy musia v rámci EÚ dodržiavať deklarovanú kvalitu a nesmú dodávať na trhy niektorých členských krajín výrobky nižšej kvality,“ povedala Matečná. Na testovanie potravín podľa nej poskytla Európska komisia finančné prostriedky.

Zistenia o dvojakej kvalite potravín podľa opozičného poslanca Národnej rady SR Martina Fecka (OĽaNO) konečne ukázali, za akého partnera je Slovensko považované v EÚ. Téma a činnosti, ktoré robí slovenský agrorezort pri dvojakej kvalite, sú podľa neho povinné, pretože každý sa musí zastať svojich občanov. S výchovou k spotrebe domácich potravín by sa podľa neho malo začať už od útleho detstva.

„To, že sme na chvoste EÚ, je výsledok dlhodobého nezáujmu predchádzajúcich vlád o slovenské poľnohospodárstvo. To, že sa agrorezortu a pánovi predsedovi SNS Andrejovi Dankovi podarilo v koalícii presadiť štátnu pomoc vo výške 30 miliónov eur, hovorí jasne. Doteraz najviac pre slovenských poľnohospodárov urobila SNS,“ je presvedčená ministerka Matečná.

V štátnej pomoci sektoru sa pritom Slovensko nachádza podľa nej až na 24. mieste z 28 krajín EÚ. V celkových výdavkoch štátu na poľnohospodárstvo v eurách na hektár dokonca až na 25. mieste z 28 štátov.

Snahou agrorezortu podľa nej bolo získať štátnu pomoc pre slovenské poľnohospodárstvo, pretože slovenskí poľnohospodári strácajú na spoločnom európskom trhu konkurencieschopnosť. A to nielen v porovnaní s poľnohospodármi iných členských krajín, ale aj s najbližšími susedmi. V celkových výdavkoch v eurách na hektár na poľnohospodárstvo je z krajín V4 Česká republika na 12. mieste, Maďarsko na 14. mieste a Poľsko ako jediné za priemerom EÚ na 18. mieste. Na konci rebríčka sa za Slovenskom nachádzajú už len Portugalsko, Švédsko a Rumunsko.

Foto: archív