Úvod Z DOMOVA Slovensko vyhostí ruských diplomatov. Moskva to považuje za nepriateľský akt a provokáciu

Slovensko vyhostí ruských diplomatov. Moskva to považuje za nepriateľský akt a provokáciu

Foto: archív

Slovenská republika vyhostí troch ruských diplomatov, čím reaguje na udalosti v Českej republike. Opustiť územie SR musia do siedmich dní. Informoval o tom premiér Eduard Heger v prítomnosti ministra obrany Jaroslava Naďa a ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka.

„Slovenská republika potvrdzuje svoj záujem o budovanie vzťahov s Ruskou federáciou, ktoré bude založené na vzájomnom rešpekte. Zároveň očakávame, že k tomu prispejú zástupcovia diplomacie ruskej misie, ktorí budú rešpektovať princípy správania založené na príslušných medzinárodných dohovoroch,“ vyhlásil predseda vlády.

Českej republike vyjadril solidaritu a plnú podporu. Rozhodnutiu o vyhostení vraj predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb. Česko vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí mali byť identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb.

Vyhostenie súvisí s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, do ktorého podľa tvrdenia českej strany boli zapojení ruskí agenti. Rusko ako odvetu oznámilo vyhostenie 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve.

“Obvinenia proti pracovníkom Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike z akejkoľvek nezákonnej činnosti, tým väčšmi z činnosti zameranej proti Slovenskej republike, sú absolútne neopodstatnené.

Rozhodnutie slovenskej vlády sa dá ťažko pokladať za niečo iné ako za krok, ktorý je v rozpore s historicky dobrými vzťahmi medzi národmi našich krajín. Ruská strana si vyhradzuje právo primerane reagovať na postup slovenských vládnych orgánov, o ktorom budú v krátkom čase informované,” reagovala na sociálnej sieti ruská ambasáda v Bratislave.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení avizovalo, že „odpoveď na vyhostenie ruských diplomatov zo Slovenska na seba nenechá dlho čakať“. Vyhlásila to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová.

Podľa hovorkyne je Moskva hlboko sklamaná nepriateľským konaním Bratislavy, ktorá sa rozhodla preukázať pseudosolidaritu s Prahou v prípade vykonštruovaného prípadu vo Vrběticiach.

Sídlo Veľvyslanectva Ruskej federácie v Bratislave. (Foto: archív)

Leonid Sluckij, predseda výboru pre medzinárodné záležitosti Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, označil rozhodnutie vlády SR vyhostiť trojicu ruských diplomatov za provokáciu.

Bratislava podľa Sluckého dobrovoľne vstupuje do vazalského vzťahu s USA. Rozhodnutie vyhostiť troch ruských diplomatov „na znak solidarity so schizofrenickými obvineniami Prahy nie je o nič menším nezmyslom. Rusko bude musieť na tieto provokatívne kroky Slovenska zareagovať a som si istý, že rýchlo a adekvátne,“ povedal Sluckij novinárom.

Rozhodnutie vyhostiť troch ruských diplomatov bez udania dôvodu – len na základe žiadosti Českej republiky o akt solidarity, je plytké a je v rozpore so záujmami Slovenska. Ako členská krajina NATO by sme mali svoju diplomaciu zamerať na riešenie, nie na eskaláciu konfliktov, myslí si nezaradený poslanec NR SR Tomáš Taraba.

Ako dodal, minister zahraničných vecí Ivan Korčok svojím rozhodnutím povýšil osobné kariérne záujmy nad záujmy Slovenska. „Slovensko si malo sadnúť s Ruskom za rokovací stôl a nie skočiť na spleť nie príliš dôveryhodných informácií,“ napísal na sociálnej sieti.

Opozičná strana Smer-SD vyzýva členov vlády, aby bezodkladne informovali slovenských občanov, na základe čoho boli vyhostení diplomati Ruskej federácie. Podpredseda strany a Národnej rady SR Juraj Blanár avizoval, že vysvetlenie budú požadovať aj na mimoriadnom rokovaní Zahraničného výboru NR SR, ktoré chcú iniciovať.

„Strana Smer-SD odmieta spôsob, ktorý predviedli jednostranne orientovaní predseda vlády s ministrom zahraničných vecí a ministrom obrany. Svoju dlhodobo prejavovanú rusofóbiu teraz naplno preukázali,“ povedal Blanár.

Poznamenal, že EÚ dosiaľ neprijala nijaké spoločné stanovisko a po Česku sme jediní, kto urobil takýto unáhlený krok. Podľa predsedu strany Roberta Fica sa potvrdilo, že slovenská vláda je vládou amerických agentov.

Robert Fico: Slovenská vláda je vládou amerických agentov