Úvod Z DOMOVA Snowden dostal ruský pas, zložil prísahu vernosti Rusku. Podľa ústavy už nemôže...

Snowden dostal ruský pas, zložil prísahu vernosti Rusku. Podľa ústavy už nemôže byť vydaný do USA

Edward Snowden. (Foto: archív)

Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden zložil prísahu vernosti Rusku a dostal ruský cestovný pas. Oznámil to Snowdenov právny zástupca Anatolij Kučerena. Tridsaťdeväťročný Snowden dostal už v septembri ruské občianstvo, ktoré mu udelil ruský prezident Vladimir Putin.

V Rusku sa pred vydaním do USA Snowden ukrýva už od roku 2013, keď mu tam udelili azyl. Pred troma rokmi získal v Rusku trvalý pobyt. Podľa právnika udelenie ruského občianstva Snowdena potešilo, pretože mu to zabezpečí ochranu pred možným vydaním do USA.

„Samozrejme, je šťastný a vďačný Ruskej federácii za občianstvo – teraz už je plnoprávnym občanom Ruska. A čo je najdôležitejšie: na základe ruskej ústavy už nemôže byť vydaný do zahraničia,“ uviedol Kučerena.

Z ceremónie, na ktorej Snowden zložil prísahu vernosti Rusku, jeho ústave, zákonom a tradíciám, nebol zverejnený nijaký obrazový materiál. Edward Snowden v roku 2013 zverejnil kópie tajných amerických dokumentov a odhalil sledovacie operácie, ktoré vykonával americký Úrad pre národnú bezpečnosť. V USA ho v tejto súvislosti obvinili zo špionáže a krádeže vládneho majetku.

Snowden v minulosti uviedol, že by sa rád vrátil do USA, ak by mu tam bol zaručený spravodlivý proces. O ruské občianstvo prejavila záujem aj Snowdenova manželka Lindsay Millsová. Miesto pobytu manželov v Rusku nie je známe. Spolu s nimi bývajú aj ich dvaja synovia, ktorí sa už narodili v Rusku.