Úvod Politika SNS a Smer: Dopravné značky v maďarčine zbytočne zvýšia napätie

SNS a Smer: Dopravné značky v maďarčine zbytočne zvýšia napätie

Foto: archív

Predstavitelia Mostu-Híd informovali, že dopravné značky majú byť aj v maďarčine, prípadne v inom jazyku národnostnej menšiny. „Odstránili sme administratívne prekážky pre postupné zavedenie dvojjazyčných dopravných značiek s textovým nápisom,“ povedal vládny splnomocnenec pre národnostné menšiny László Bukovszky. Má ísť podľa jeho slov o značky zákazové, príkazové, smerové a informatívne s textom.

To podrobil kritike prvý podpredseda Slovenskej národnej strany Anton Hrnko a poslanec NR SR za Smer-SD Ján Podmanický. „O ničom takom sa v koalícii nehovorilo. Je to nad rámec dohodnutej koaličnej zmluvy, ktorá hovorí o statuse quo v menšinovej oblasti,“ povedal Hrnko. Podľa Podmanického takéto nešťastné jednostranné kroky spôsobia len to, že sa znovu začne zvyšovať napätie v slovensko-maďarských vzťahoch.

„Myslím si, že vôbec nebolo treba robiť takéto zbytočné kroky, pretože príslušníci maďarskej národnostnej menšiny nijakým spôsobom neavizovali, že nerozumejú dodatkovej dopravnej tabuli alebo že dostatočne dobre nevidia tabuľu, ktorá označuje ich obec v jazyku národnostnej menšiny,“ povedal Podmanický.

Anton Hrnko. (Foto: archív)

Pre príslušníkov národnostných menšín majú podľa predsedu Mostu-Híd Bélu Bugára dvojjazyčné tabule a dopravné značky symbolicky význam a slovenským nápisom neublížia. Ako povedal pre agentúru SITA, dvojjazyčné tabule a značky nijakým spôsobom nemenia značenie v štátnom jazyku.

„Sú prejavom a dôkazom toho, ze na Slovensku sa postupne dostávame na vyššiu, sebavedomejšiu úroveň postojov k jazykovým právam príslušníkov národnostných menšín. Most-Híd sa pritom odvoláva na programové vyhlásenie vlády, podľa ktorého vláda bude vytvárať podmienky pre rozvoj národnostných menšín v oblasti uchovávania a rozvíjania ich identity, jazyka, kultúry a tradícií.“

Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek oznámil, že sa začína postupná obmena dvojjazyčných označení miest a obcí so zastúpením národnostných menšín. Dnes používané modré značenie s bielym nápisom sa zmení. Podľa novej vyhlášky bude tabuľa s označením názvu obce v jazyku národnostnej menšiny biela a rovnako veľká ako názov obce v slovenčine. Rozdiel bude v modrom leme ohraničujúcom túto značku.

Ján Podmanický. (Foto: Michaela Kolimárová)

„Zmena veľkosti a dizajnu značky zjednotí používanie cestných tabúľ a zvýši prehľadnosť dopravného značenia,“ uviedol minister dopravy a výstavby Érsek. Dvojjazyčné označenie miest a obcí sa používa v prípade, ak je podiel národnostnej menšiny v obci minimálne na úrovni 20 percent.

“Zbytočná nadpráca ministerstva dopravy, ktoré sa, zdá sa, riadi etnickými, a nie štátnymi záujmami. Hlavnú informáciu pre každého vodiča dáva dopravná značka-piktogram. Dopravné značky sú univerzálne symboly, zrozumiteľné bez ohľadu na jazyk. Zdá sa, že slovenskí Maďari sú svetová výnimka… Tak toto už ani s logikou, ani s právom nemá spoločné,” komentoval na sociálnej sieti kontroverznú iniciatívu Mostu-Híd bývalý poslanec SNS a šéf Inštitútu národnej politiky Rafael Rafaj.

Reprodukcia: internet