Úvod Politika Sokol: Kto podpíše súhlas so základňami USA, mal by byť súdený za...

Sokol: Kto podpíše súhlas so základňami USA, mal by byť súdený za vlastizradu

Peter Sokol. (Foto: Michaela Kolimárová)

Prvý podpredseda strany Národná koalícia Peter Sokol spochybňuje ubezpečenia premiéra Petra Pellegriniho a ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka o tom, že na Slovensku nehrozí vojenská prítomnosť USA a naša suverenita nie je ohrozená. Ako podľa neho dokazujú viaceré indície, napríklad americký plán s názvom European Deterrence Initiative zameraný na „obranu“ pred ruskou „agresiou“, sme zrejme “kontinuálne a systematicky klamaní štátnou mocou”.

Plán totiž jasne hovorí o budovaní muničných skladov pri Malackách, ktoré by mali špeciálny právny status a nepodliehali by jurisdikcii Slovenska. V hre je aj avizovaná modernizácia letísk na Slovensku, ktorá je súčasťou zatiaľ stále nezverejnenej zmluvy s názvom Defense Cooperation Agreement.

“Premiér aj ministerstvo sa od prvého úniku informácií snažia o sugesciu konšpirácie za účelom zdiskreditovať hlasy vystupujúce proti vojenským objektom armády USA na Slovensku,” tvrdí Sokol.

Upozorňuje, že zverejnení samotného dokumentu budeme vedieť presný rozsah plánovaných vojenských inštalácií u nás. “No už dnes je jasné, že Slovensko sa má stať súčasťou obrannej línie proti Rusku. Podobné nárazníkové pásmo sme tvorili aj počas studenej vojny, akurát sa momentálne ocitáme na opačnej strane tohto pásma,” hovorí Sokol s dodáva: „Naši americkí ‘priatelia’ sa nám snažia na chrbát nakresliť terč a poslať nás do prednej línie v ich umelo vytvorenom konflikte, o ktorý u nás nik nemá záujem.”

Foto: archív

“Bol rok 1989 o slobode, alebo sme sa len spod sovietskej čižmy presunuli pod americkú a z nárazníkového pásma Sovietskeho zväzu sme sa presunuli do amerického? Prečo minister v demisii a premiér len krčia pleciami a zahmlievajú detaily? Nie je toto bohapustá vlastizrada, ktorá zanechá odporné a páchnuce dedičstvo krvavej americkej čižmy pre budúce generácie?“ pýta sa Sokol.

K riešeniu momentálnej situácie a budúcnosti celého projektu prvý podpredseda Národnej koalície dodáva: „Myslím si, že každý človek zo zdravým úsudkom by od tohto projektu dal ruky preč. Všade, kam vstúpili americké vojská, vládne chaos a deštrukcia. Zanechať takéto dedičstvo našim synom a vnukom by bolo niečo neľudské a každý, kto sa pod túto iniciatívu podpíše, by mal byť súdený za vlastizradu.”