Úvod Z DOMOVA SR daruje Ukrajine tridsať bojových vozidiel pechoty

SR daruje Ukrajine tridsať bojových vozidiel pechoty

Foto: archív

Slovensko daruje Ukrajine 30 bojových vozidiel pechoty (BVP-1) zo záloh, ktoré boli určené pre mobilizačné potreby. Nemecko za ne Slovensku poskytne 15 kusov tankov Leopard 2A4 vrátane munície, náhradných dielov a komplexného výcviku.

Vyplýva to z dohody o ďalšom posilňovaní vojenskej spolupráce medzi Slovenskom a Nemeckom, ktorú v utorok podpísali štátni tajomníci nemeckého a slovenského rezortu obrany Benedikt Zimmer a Marian Majer. Informoval o tom minister obrany SR Jaroslav Naď.

„Výrazným spôsobom teda posilníme bojaschopnosť ťažkej mechanizovanej brigády a obranyschopnosť Slovenskej republiky. Zároveň sa postupne zbavujeme závislosti na Rusku tým, že sa zbavujeme starej sovietskej techniky,“ vyhlásil Naď. Tanky Leopard podľa neho využíva osemnásť spojeneckých krajín, čo umožní spoluprácu.

Ako vysvetlil slovenský minister, po dodaní leopardov budú ozbrojené sily disponovať celkovo 45 tankami, splnia teda počet tankov odporúčaný zo strany NATO. Predpokladá, že neskôr bude vôľa vymeniť aj staršie tanky T-72. Ako doplnil, momentálne Slovensko neuvažuje o darovaní tankov T-72 Ukrajine.

Odovzdanie BVP na Ukrajinu očakáva počas niekoľkých týždňoch, po sfinalizovaní právnych krokov. Do konca roka by podľa Naďa mal prísť na Slovensko z Nemecka minimálne jeden tank.

Všetkých pätnásť tankov Leopard by mali dodať počas budúceho roka. „Sú vo veľmi dobrom stave a ešte prejdú komplexnou generálnou opravou zo strany Nemecka,“ spresnil Naď.