Úvod Z DOMOVA ŠTS odsúdil Dušana Kováčika na štrnásťročný nepodmienečný trest

ŠTS odsúdil Dušana Kováčika na štrnásťročný nepodmienečný trest

Dušan Kováčik na súde. (Foto: archív)

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je podľa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vinný v prípade zasahovania do rozhodovania o väzobnom stíhaní niekdajšieho bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku, za čo mal zobrať úplatok.

Súd ho uznal vinného aj z vynášania informácií o prebiehajúcich trestných konaniach zo špeciálnej prokuratúry, čím mal pomáhať zločineckej skupine takáčovcov. Súd ho uznal za vinného vo všetkých štyroch bodoch obžaloby.

ŠTS Kováčika odsúdil na úhrnný štrnásťročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia. Vymeral mu aj trest prepadnutia majetku. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

„V dokazovaní na hlavnom pojednávaní neprišlo k nijakému prekvapivému zvráteniu dôkaznej situácie,“ zdôraznila samosudkyňa Pamela Záleská. Dodala, že súd hodnotil najmä výpovede vypočutých svedkov alebo výpovede svedkov, ktoré boli prečítané. Tiež výsluch znalca a listinné dôkazy.

Podľa sudkyne Kováčik minimálne od leta 2018 do septembra 2020 z pozície špeciálneho prokurátora poskytoval prostredníctvom Ľudovíta Makóa informácie o konaniach na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a vytváral podmienky, ktoré mohli sťažiť dokumentovanie činnosti zločineckej skupiny takáčovci. Uznala ho za vinného aj v prípade prepustenia niekdajšieho bosa takáčovcov Kudličku z väzby.

“Proti predmetnému uzneseniu nebola zo strany zastupujúcej prokurátorky ÚŠP Blanky Godžovej podaná sťažnosť, v dôsledku čoho bol Kudlička 21. júla 2017 prepustený z väzby na slobodu,“ uviedla sudkyňa. Kováčik mal za to inkasovať 50.000 eur. „Klamal, keď pred súdom uvádzal, že ústnu konzultáciu a odporúčanie Blanke Godžovej nedal,“ dodala.

Vo zvyšných bodoch bol odsúdený za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, keď vyzradil Makóovi utajované skutočnosti. „Makóovi najskôr oznámil, že je podozrivý z prečinu nepriamej korupcie,“ povedala sudkyňa s tým, že takýmto konaním sťažil dokumentovanie trestnej činnosti. Odovzdal mu aj fotokópie a časti vyšetrovacieho spisu.

Súd podľa Záleskej slov bral do úvahy, že vypočúval tzv. kajúcnikov, aj preto v ich prípade dôsledne preveroval pravdivosť výpovedí. Pripomenula, že inštitút spolupracujúceho obvineného je dlhodobo súčasťou Trestného poriadku na Slovensku a „je aj dlhé roky úspešne využívaný“.

Záleská poznamenala, že existujú len dva spôsoby, ako možno odhaliť činnosť zločineckej skupiny. A to využitím inštitútu agenta alebo spolupracujúceho obvineného. „Iná možnosť ako odhaliť, objasniť, stíhať a prípadne potrestať činnosť zločineckej skupiny, ak sú na to splnené podmienky, v podstate neexistuje,“ podotkla. Uviedla tiež, že za zločinecké skupiny nemožno považovať len tie, ktoré páchajú násilnú trestnú činnosť.

V rámci záverečnej reči Dušan Kováčik požiadal o oslobodenie spod obžaloby. Tvrdil, že je nevinný a nespáchal skutky, ktoré sú mu kladené za vinu. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek navrhol trinásťročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia. Tiež trest prepadnutia majetku.

Foto: archív

V procese vypovedalo viacero svedkov. Medzi nimi i bývalá prokurátorka Godžová. Na súde opísala, že dostala pokyn od Dušana K. týkajúci sa väzobnej veci niekdajšieho bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku. Proti rozhodnutiu o prepustení Kudličku z väzby preto nepodala sťažnosť.

Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy, kajúcnik Ľudovít Makó tvrdil, že bývalému špeciálnemu prokurátorovi za to odovzdal 50.000 eur. Tiež vypovedal, že mu Kováčik pomáhal zbaviť sa podozrení z prípravy vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu sprístupnením spisu. Tiež mu mal dať informácie o odpočúvaní.

Dušan Kováčik šéfoval ÚŠP od septembra 2004 do novembra 2020. Národná kriminálna agentúra ho zadržala v októbri 2020. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia.

Čelil obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Odsúdenie Dušana Kováčika vníma hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti ako „dôležitý prejav nástupu spravodlivosti.“ Kováčik je stelesnením skorumpovanosti a zlyhania právneho štátu za vládnutia Smeru, uviedla strana Sloboda a Solidarita v reakcii na rozsudok.

Súd s Kováčikom bol “monsterproces“. Vyhlásil to líder opozičného Smeru-SD Robert Fico s tým, že ako prvé treba podať trestné oznámenie na samosudkyňu Záleskú za ohýbanie zákona. Fico, ktorý si prišiel vypočuť rozsudok nad Kováčikom priamo na ŠTS do Pezinka, obvinil novinárov a „zablahoželal“ im za „špinavú robotu“.