Úvod Z DOMOVA Ministerka kultúry odvolala riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva

Ministerka kultúry odvolala riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva

Stanislav Mičev. (Foto: archív)

Ministerka kultúry Natália Milanová absolvovala stretnutie s riaditeľom Múzea Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici Stanislavom Mičevom, na ktorom mu oznámila skončenie jeho pôsobenia na poste generálneho riaditeľa ku koncu mesiaca.

Vedenie rezortu kultúry argumentuje tým, že z  Mičevovej strany malo prísť k viacerým pochybeniam pri riadení múzea, preto bolo nútené pristúpiť k jeho odvolaniu. Médiá o tom informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Viciaňová.

Riaditeľom Múzea SNP musí byť podľa rezortu človek, ktorý zabezpečí riadny chod inštitúcie a bude spĺňať všetky náležitosti, ktoré mu udeľuje zákon či interné pravidlá. Keďže, ako tvrdí, zriaďovateľom Múzea SNP je Ministerstvo kultúry SR, jeho riaditeľ musí zabezpečiť aj realizáciu rozhodnutí ministerstva do chodu organizácie.

„Súčasné vedenie tak, bohužiaľ, nekoná a prichádza aj k viacerým pochybeniam pri riadení múzea, preto bolo ministerstvo kultúry nútené pristúpiť k tomuto kroku,“ uviedlo ministerstvo.

Múzeum SNP čakajú podľa rezortu kultúry organizačné zmeny, preto je podľa neho na jeho čele potrebné vedenie, ktoré tieto zmeny uvedie do života. Podľa zámeru ministerstva kultúry digitalizačné centrum múzea prejde pod odbornú správu Slovenskej národnej galérie, ktorá má dlhoročné skúsenosti s riadením digitalizácie predmetov kultúrnej hodnoty v Bratislave a vo Zvolene.

„Zároveň národná expozícia v Auschwitz-Birkenau bude presunutá pod správu Múzea holokaustu v Seredi, kde podľa názoru odborníkov obsahovo patrí,“ spresnilo ministerstvo. Deklaruje, že o poverení nového riaditeľa bude následne informovať.