Úvod Z DOMOVA Sulík pripustil obmedzenie dodávok plynu počas zimy

Sulík pripustil obmedzenie dodávok plynu počas zimy

Richard Sulík. (Foto: archív)

Minister hospodárstva Richard Sulík v diskusnej relácii TV Markíza pripustil, že počas zimy môže prísť k úbytku zásob zemného plynu, v dôsledku čoho bude hroziť niekoľkodenné odstavenie veľkých výrobných podnikov ako sú Duslo v Šali alebo Slovnaft v Bratislave.

„Ak bude zima taká, aký je priemer z posledných dvadsať rokov, plynu je s veľmi slušnou rezervou dostatok. Ale ak bude najhoršia zima, aká bola za poslednné dvadsaťročie, osem alebo deväť dní koncom februára môže byť plynu nedostatok. V takom prípade by vláda vo všeobecnom hospodárskom záujme vypla dodávky dvom až trom najväčším spotrebiteľom plynu,” povedal.

Riešením vysokých cien energií najmä pre firmy je podľa Sulíka využitie rastúcich príjmov z emisných povoleniek do Envirofondu, kde namiesto rozpočtovaných 165 miliónov eur pritečie v tomto roku okolo 350 miliónov eur.

„O tieto peniaze sa idem snažiť, aby sa dostali do priemyslu,“ povedal Sulík. Minister odmietol tvrdenie opozície, že vláda chystá liberalizáciu cien energií. Podľa neho ide len o implementáciu noriem EÚ, najmä zimného energetického balíčka. „Robíme to iba v nevyhnutnej miere, ako požaduje EÚ,“ vyhlásil.