Úvod Spoločnosť Švec: Na osvetlenie SNM sa museli zložiť občania. Hanba štátu! 

Švec: Na osvetlenie SNM sa museli zložiť občania. Hanba štátu! 

Foto: archív

Obyvatelia Martina vo februári tohto roka vyhlásili finančnú zbierku na osvetlenie tamojšej budovy Slovenského národného múzea (SNM) na Malej hore. Pôvodné svetlá totiž už desiatky rokov nefungovali. Okolie múzea a schodisko bolo vo večerných hodinách osvetlené, samotná fasáda však nie.

Aktivisti miestneho občianskeho združenia Metro sa projektom s názvom Rozsvieť múzeum rozhodli priložiť ruku k dielu, aby bolo aj martinské múzeum dôstojnou a aj večer dobre viditeľnou dominantou, vypínajúcou sa nad mestom. Tak, ako to býva pri dôležitých budovách v zahraničí. SNM patrí k najvýznamnejším kultúrnym inštitúciám na Slovensku, prezentuje najväčšiu zbierku našej ľudovej kultúry.

Občianske združenie Metro sa spojilo s vedením SNM a spustili spomenutú zbierku na obnovu osvetlenia fasády múzea. Rozdelili ju na štyri etapy v celkovej hodnote 11 000 eur. Ôsmeho augusta sa zámer aktivistov stal skutočnosťou: po rekonštrukcii elektroinštalácie a vybudovaní elektrickej prípojky bola fasáda múzea osvetlená štyrmi výkonnými LED reflektormi.

Predseda SHO Róbert Švec. (Foto: archív)

Budovu múzea už vidno z martinskej pešej zóny tak, ako to bolo plánované v historickom projekte z roku 1929. Zbierka zahŕňa aj sumu na spotrebu elektriny, keďže v rozpočte múzea nie sú na toto nové osvetlenie vyčlenené peniaze.

“Čin občianskeho združenia Metro oceňujem a som rád, že medzi nami žije mnoho ľudí, ktorým záleží na veciach verejných a našom kultúrnom dedičstve. Na druhej strane musím vyjadriť údiv a rozhorčenie, že občania sa musia skladať na niečo, čo je povinnosťou štátu, ktorému platíme dane.

V iných krajinách sa o takú triviálnu záležitosť, akou je osvetlenie múzea v správe štátu, starajú štátni úradníci,” zareagoval na informáciu o zbierke na osvetlenie budovy SNM v Martine predseda občianskeho združenia Slovenské hnutie obrody (SHO) a  kandidát na prezidenta SR Róbert Švec.

Foto: archív

“Ministerstvo školstva odkleplo dotáciu vo výške 200-tisíc eur na školenie o holokauste, ktoré bude zabezpečovať lesník, ministerstvo kultúry poskytlo finančnú dotáciu mimovládkam, ktoré podkopávajú slovenskú štátnosť a ministerstvo dopravy bez problémov nájde peniaze na osadenie dvojjazyčných tabúľ na železničných staniciach na slovenskom juhu. A Slováci, vy sa skladajte na osvetlenie budovy Slovenského národného múzea v Martine,” pokračoval šéf SHO.

Ako dodal, zbierka na osvetlenie martinského múzea sa začala ešte v čase, keď ministerstvo kultúry viedol Marek Maďarič. “Ten Maďarič, ktorému bolo prednejšie dávať miliónové dotácie na propagandistické filmy typu Únos alebo Mečiar, namiesto toho, aby sa poriadne staral o slovenskú kultúru.

Je vrchol, že ešte aj faktúry za spotrebu elektrickej energie za úsporné LED reflektory budú platiť aktivisti z vyzbieraných peňazí. Tu sa robia národné zbierky ako za štúrovcov v čase tvrdej maďarizácie. Na ministerstve kultúry sa môžu hanbiť. Darebáci vládnu v našom štáte, darebáci, bez chrbtovej kosti a ešte sa tvária ako vlastenci,” uzavrel pre portál napalete.sk Švec.

Nové osvetlenie budovy SNM v Martine: