Úvod Politika Svojich odporcov v EÚ Orbán nazval užitočnými idiotmi

Svojich odporcov v EÚ Orbán nazval užitočnými idiotmi

Foto: archív

V spore o maďarskú kampaň namierenú proti Európskej únii maďarský premiér Viktor Orbán nazval svojich odporcov z radov európskych kresťanských demokratov „užitočnými idiotmi“. Snaha vylúčiť jeho stranu Fidesz z Európskej ľudovej strany (EĽS) nahráva pred májovými voľbami do europarlamentu len ľavici, uviedol predseda maďarskej vlády v rozhovore pre nemecký denník Welt am Sonntag.

Orbán sa v posledných týždňoch dostal do ostrého sporu s niektorými európskymi politikmi pre kampaň svojej vlády. Tá spája predsedu Európskej komisie (EK) Jeana-Clauda Junckera a amerického miliardára a filantropa maďarského pôvodu Georgea Sorosa s podporou migrácie a oslabovaním ochrany hraníc.

Juncker, ktorý tento rok na čele Európskej komisie končí, v reakcii na Orbánovu kampaň vyzval, aby strana Fidesz opustila EĽS. Podporu tejto výzve už vyjadrili napríklad vrcholní predstavitelia konzervatívnych strán z Luxemburska či Švédska.

„Nie každý tomu rozumie, ale v odbornej politickej literatúre sa im podľa Lenina hovorí ‘užitoční idioti’. Myslia si, že vedú duchovný boj, v skutočnosti však slúžia mocenským záujmom iných, áno, našich protivníkov,“ povedal Orbán. Podľa neho totiž za útokmi stojí ľavica, ktorá sa snaží kresťanských demokratov pred májovými voľbami do europarlamentu oslabiť.

George Soros a Frans Timmermans. (Koláž: archív)

Orbán avizoval aj novú kampaň, kde sa objaví iná tvár Európskej komisie: jej podpredseda a zároveň kandidát socialistov na predsedu EK Frans Timmermans. „Pán Juncker ide do dôchodku a na jeho miesto nastúpi pán Timmermans,“ povedal predseda maďarskej vlády. Holandský politik by mal byť v kampani – rovnako ako Juncker – zobrazený spolu so Sorosom.

Téma migrácie, ktorá rozdelila EÚ, musí podľa Orbána dostať na starosť nové európske grémium zložené z ministrov vnútra členských krajín schengenského priestoru. „Otázky týkajúce sa migrácie sa musia Európskej komisii vziať z rúk,“ vyzval. „Všetko, čo sme zažili od roku 2015, príde v silnejšej podobe znova,“ varoval maďarský premiér.

Nemeckú kancelárku Merkelovú, s ktorou sa v posledných rokoch zásadne rozchádzal v názore na riešenie migrácie, Orbán v rozhovore chválil. „Vo všetkých otázkach sme nemali rovnaký názor, predovšetkým v téme migrácie. Ale pani kancelárka sa rozhodujúcim spôsobom pričinila o to, aby udržala Európu pokope,“ povedal predseda maďarskej vlády. Rozhodnutie Merkelovej vzdať sa predsedníctva CDU a neuchádzať sa už o kancelársky post v nasledujúcom volebnom období označil Orbán za „veľkú stratu“.