Úvod Z DOMOVA Svrček: SaS nepodporením zvýšenia rozpočtu Matice ukázala svoj vzťah k národným ustanovizniam

Svrček: SaS nepodporením zvýšenia rozpočtu Matice ukázala svoj vzťah k národným ustanovizniam

Foto: archív

Matica slovenská (MS) si prešla v posledných rokoch ťažkým obdobím z hľadiska hospodárskej a ekonomickej situácie. Vyhlásil to poslanec Národnej rady SR za hnutie Sme rodina Miloš Svrček, ktorý predložil prijatú novelu prinášajúcu zvýšenie každoročnej dotácie pre národnú inštitúciu na 1,5 milióna eur.

Schválený príspevok je podľa poslanca minimálnou sumou na základné fungovanie inštitúcie. „Za posledné roky prišlo k veľmi rapídnemu zníženiu dotácií a ekonomickej podpory tejto ustanovizne,“ informoval Svrček na mediálnom brífingu.

Dodal, že minulý rok bol z hľadiska financovania matice najkomplikovanejší za posledných desať rokov. „Matica slovenská dostala zo štátu historicky najnižšiu dotačnú podporu za posledné desaťročie vo výške 1.344.600 eur a súčasne vytvorila z dôvodu pandémie aj najnižšie vlastné príjmy,“ zdôraznil poslanec.

Pokles príjmov mal podľa Svrčeka následky na činnosť MS, prevádzkovanie a udržiavanie nehnuteľností budov, platenie nájmov a najmä na personálne zoštíhlenie na mnohých pracoviskách MS.

“Ústredie tiež muselo celoplošne znižovať rozpočty všetkých pracovísk rôznou mierou tak, aby boli zachované aspoň tie najnutnejšie aktivity,“ vysvetlil poslanec. Nová legislatíva má byť účinná od januára 2023.

SaS, ktorá novelu nepodporila, ukázala podľa Svrčeka „veľmi prízemný prístup“ k návrhu zákona a k tomu, aký má vzťah k národným ustanovizniam. Predseda MS Marián Gešper pripomenul, že dotácia predstavuje nevyhnutný prevádzkový základ na dôstojné fungovanie Matice.

„Drvivá väčšina finančných prostriedkov ide na udržanie pracovísk, ako aj na odborný a vedecký výskum a na podporu kultúrnych i regionálnych podujatí,“ povedal predseda. Dúfa, že v budúcnosti príde k ďalšej podpore Matice.