Úvod Politika Sýrska armáda: Spojené štáty sa stali partnerom Islamského štátu

Sýrska armáda: Spojené štáty sa stali partnerom Islamského štátu

Foto: archív

Americký raketový útok na sýrsku vojenskú leteckú základňu Šajrát, pri ktorom hlásili mŕtvych a vznikli rozsiahle materiálne škody, urobil zo Spojených štátov partnera Islamského štátu. Uvádza sa to vo vyhlásení sýrskych ozbrojených síl, citovanom televíziou Sky News.

Podľa velenia sýrskej armády bol americký raketový útok aktom „donebavolajúcej agresie“. Zo Spojených štátov urobil partnera Islamského štátu, Frontu an-Nusra a ostatných teroristických organizácií. Počas raketového útoku zasiahlo sýrsku leteckú základňu Šajrát 59 rakiet Tomahawk vypálených z amerických torpédoborcov v Stredozemnom mori.

Podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa to bola odveta za chemický útok na mesto Chán Šajchún, pri ktorom zahynulo takmer sto civilistov. Spojené štáty pripisujú zodpovednosť zaň vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Pri raketovom útoku USA prišli o život štyria sýrski vojaci. Ďalší šiesti utrpeli popáleniny pri hasení požiarov, ktoré po útoku na základni Šajrát vypukli. Dvaja sýrski vojaci sú nezvestní. Informoval o tom oficiálny predstaviteľ ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, ktorý sa odvolal na údaje velenia sýrskej základne.

Uviedol tiež, že z 59 vypálených rakiet z amerických torpédoborcov Ross a Porter operujúcich v Stredozemnom mori, základňu Šajrát zasiahlo len 23. Miesta, kam dopadlo zvyšných 36 rakiet Tomahawk, nie sú známe, dodal Konašenkov.

Foto: archív
Foto: archív