Úvod Z DOMOVA Tlačené výmenné lístky môžu postupne zaniknúť, nahradia ich elektronické

Tlačené výmenné lístky môžu postupne zaniknúť, nahradia ich elektronické

Foto: archív

Všeobecní lekári už môžu vystavovať elektronické výmenné lístky. Tie postupne nahradia tlačené. Špecialisti sa však obávajú, ako to bude vyzerať v praxi, keď úplne zmiznú lístky v papierovej podobe. K elektronickému výmennému lístku totiž nemajú prístup zdravotné sestry, čo môže skomplikovať situáciu pri objednávaní pacientov.

Možnosť vystaviť výmenný lístok elektronicky pribudla v systéme e-zdravia minulý rok. Napriek tomu ju veľa lekárov nevyužíva. Do dnešného dňa ich bolo vystavených len niečo vyše osemstotisíc. Na porovnanie, lekári už vypísali sto miliónov e-receptov.

„Vieme párovať jeho vystavenie, ale aj jeho samotné spotrebovanie. Elektronický výmenný lístok je v podstate číselný kód, špecialista ten kód zadá a tým sa výmenný lístok zneplatní,“ tvrdí generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš.

Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha môžu síce lekári „výmenný elektronický lístok napísať, žiaľ, pre technické problémy ho zatiaľ nie je možné u špecialistu prečítať“. Počas prechodného obdobia budú výmenné lístky fungovať ako v minulosti e-recepty. To znamená, že všeobecný lekár okrem elektronického zápisu vystaví aj papierový lístok so špeciálnym číselným kódom.

Lístky v tlačenej podobe by mali postupne úplne zaniknúť a pacient ako prostredník medzi obvodným lekárom a špecialistom bude chýbať. Odborní lekári vidia problém v tom, že bez papierového lístka im pribudne práca. Zdravotné sestry totiž nemajú prístup k tejto dokumentácii pacienta.

Národné centrum zdravotníckych informácií, naopak, očakáva odbúranie byrokracie. Zároveň by sa už nemalo stávať, že pacient najprv navštívi špecialistu podľa podomácky určenej diagnózy a potom si dodatočne vypýta výmenný lístok od obvodného lekára. Ak zanikne tlačená forma, tak elektronický výmenný lístok už nebude možné vystaviť spätne.