Úvod Politika Trump: Aféra okolo Ruska je výmysel

Trump: Aféra okolo Ruska je výmysel

Foto: archív

Americký prezident Donald Trump obvinil demokratov, že údajné zasahovanie Ruska do vlaňajšej predvolebnej kampane v USA politicky zneužívajú. „Príbeh o Rusku je totálny výmysel, je to ospravedlnenie najväčšej porážky v histórii americkej politiky,“ vyhlásil na stretnutí s priaznivcami v Huntingtone v Západnej Virgínii, narážajúc na volebnú porážku demokratickej prezidentskej kandidátky Hillary Clintonovej.

Podľa Trumpa vyťahujú demokrati vymyslenú ruskú kauzu, pretože nemajú „nijaké posolstvo, nijaký program a nijakú víziu“. „Nezvíťazili sme vďaka Rusku. Zvíťazili sme vďaka vám,“ tvrdí šéf Bieleho domu. „Výmysly o zasahovaní Ruska sú ponižujúce pre nás všetkých.“

Krátko pred jeho vystúpením denník Wall Street Journal s odvolaním sa na dva zdroje informoval, že americký špeciálny prokurátor Robert Mueller zapojil tzv. veľkú porotu do vyšetrovania podozrení zo zasahovania Ruska do vlaňajších prezidentských volieb v USA.

Podľa agentúry Reuters porota začala svoju činnosť pred niekoľkými týždňami a rozposlala už prvé predvolania týkajúce sa stretnutia syna prezidenta USA Donalda Trumpa s ruskou právničkou Nataliou Veseľnickou, ktoré sa uskutočnilo v júni 2016 a jeho cieľom malo byť získanie kompromitujúcich informácií o Hillary Clintonovej.

Veľká porota je súčasť amerického právneho systému a tvoria ju bežní občania. Pracuje za zatvorenými dverami a jej úlohou je preskúmať existujúce dôkazy v prípade potenciálnych trestných činov väčšieho rozsahu a rozhodnúť, či bude vznesená žaloba.

Denník Washington Post zverejnil, že Mueller prešetruje podozrenie, či samotný Trump nebránil vyšetrovaniu obvinení zo zasahovania Moskvy do volieb. Prezidentov právnik John Dowd však nemá informácie o tom, že by Donalda Trumpa vyšetrovali.