Úvod Politika Trump podpísal sankcie, sám ich však skritizoval

Trump podpísal sankcie, sám ich však skritizoval

Foto: archív

Americký prezident Donald Trump potvrdil, že podpísal návrh zákona o nových sankciách proti Rusku, Severnej Kórei a Iránu, obsahujúci aj tvrdé finančné postihy proti Moskve. Bezprostredne po svojom podpise ho však skritizoval a povedal, že má závažné nedostatky. Za najväčší považuje fakt, že zasahuje do právomoci exekutívy vyjednávať.

Ak by chcel totiž americký prezident v budúcnosti zmierniť sankcie proti Rusku, bude mu to v súlade so schváleným zákonom najprv musieť odobriť Kongres. „Obmedzením flexibility výkonnej moci sťažuje tento návrh Spojeným štátom dosiahnuť dohody dobré pre americký ľud a povedie k tomu, že Čína, Rusko a Severná Kórea budú mať k sebe oveľa bližšie,“ uviedol ďalej americký prezident.

Dodal však, že zákon sa „v záujme národnej jednoty“ rozhodol podpísať.  Návrh zákona o nových sankciách proti Rusku, Severnej Kórei a Iránu schválili drvivou väčšinou hlasov obe komory Kongresu a legislatíva tak čakala už len na Trumpov podpis.

Nový balík sankcií má Rusko opäť potrestať aj za jeho konanie na Ukrajine a v Sýrii. Moskva už skôr reagovala na nové avizované americké sankcie tým, že nariadila Spojeným štátom, aby znížili počet zamestnancov na veľvyslanectve v Moskve a konzulátoch v Petrohrade, Jekaterinburgu a Vladivostoku na 455. Zatvorené bude aj rekreačné zariadenie a skladové priestory pri Moskve, ktoré využíva ambasáda USA.

Súčasťou schváleného zákona sú aj sankcie proti Severnej Kórei, zameriavajúce sa na jej programy vývoja jadrových zbraní a balistických striel, ako aj na zneužívanie ľudí na otrockú prácu. Irán sa stal terčom nových sankcií za svoju podporu terorizmu, porušovanie ľudských práv a program vývoja balistických striel.