Úvod Politika Trump vo Varšave avizoval tvrdé kroky proti Severnej Kórei

Trump vo Varšave avizoval tvrdé kroky proti Severnej Kórei

Foto: archív

Spojené štáty by mohli podniknúť „niektoré veľmi tvrdé kroky“ po tom, čo Severná Kórea v utorok otestovala svoju prvú medzikontinentálnu balistickú raketu. Vo Varšave to vyhlásil americký prezident Donald Trump. Šéf Bieleho domu pri svojom prvom verejnom vystúpení po odpálení severokórejskej rakety neuviedol nijaké podrobnosti, avšak zdôraznil, že Severnú Kóreu považuje za „hrozbu“ a USA sa k nej „postavia veľmi tvrdo“.

Dodal však, že možno napokon neuskutoční niektoré kroky, ktoré momentálne zvažuje. V súvislosti so Severnou Kóreou odmietol robiť „červené čiary“ a podotkol, že si počká na vývoj v najbližších týždňoch a mesiacoch. „Správajú sa veľmi, veľmi nebezpečne a niečo s tým bude treba robiť,“ upozornil Trump a vyzval aj ostatné krajiny sveta, aby sa postavili proti tejto „globálnej hrozbe“.

Spojené štáty zvažujú zavedenie rozsiahlych sankcií proti Pchjongjangu. Americkí predstavitelia po raketovej skúške vyjadrili obavy, že Severná Kórea by mohla byť časom schopná odpáliť na Spojené štáty raketu s jadrovou hlavicou.