Úvod Politika Turkov žijúcich v EÚ sa zmocňuje bojová nálada

Turkov žijúcich v EÚ sa zmocňuje bojová nálada

Foto: archív

Turecko pozastavilo kľúčovú časť dohody o migrácii s Európskou úniou. Odteraz nebude prijímať naspäť nijakých utečencov z Grécka. Turecký minister zahraničia Mevlüt Čavušoglu zároveň opätovne pohrozil jej úplným vypovedaním.

Pripomenul, že podľa dohody z minuloročného marca mala Európska únia z Turecka prijímať sýrskych utečencov a poskytnúť Ankare rozsiahlu finančnú podporu. Turecko sa zase zaviazalo prijímať späť utečencov z Grécka, ktorí sa na jeho územie nelegálnym spôsobom dostanú z Turecka.

Práve túto časť dohody nebude odteraz krajina polmesiaca dodržiavať. Ankara sa okrem toho rozhodla prerušiť spoluprácu s ostatnými členskými štátmi NATO aj krajinami vo vojenskom partnerstve s alianciou.

Erdoganova bojová nálada sa preniesla aj na Turkov žijúcich v európskych štátoch. Tí dnes dávajú jasne najavo, ako je to s ich integráciou v spoločnostiach západoeurópskych štátov. Veľmi obľúbený je medzi nimi komentár zo sociálnych sietí uvádzajúci, že Holandsko má 48-tisíc vojakov, ale 400-tisíc Turkov.

V Nemecku sa počet Turkov odhaduje až na dva milióny. V susednom Rakúsku ich žije asi 30-tisíc. „Musíme zaistiť, aby sme neboli od Turecka závislí a robili predovšetkým svoje samostatné, nezávislé rozhodnutia. Európske vlády musia získať späť kontrolu nad svojím územím,“ vyhlásil svojho času najmladší šéf diplomacie európskeho štátu, rakúsky minister zahraničia Sebastian Kurz.