Úvod Politika USA dodali Ukrajine protitankové strely

USA dodali Ukrajine protitankové strely

Foto: archív

Spojené štáty dodali Ukrajine svoje protitankové strely Javelin. Pre rozhlasovú stanicu Slobodná Európa (RFE/RL) to potvrdilo americké ministerstvo zahraničných vecí. Biely dom schválil dodanie týchto striel vlani v decembri po niekoľkých mesiacoch diskusií a údajnom odmietavom postoji prezidenta USA Donalda Trumpa.

Podľa daného zdroja predstavuje dodanie striel Javelin symbolické víťazstvo pre Kyjev, ktorý sa usiluje o podporu Západu v konflikte na východe Ukrajiny. Správy o dodaní amerických striel Ukrajine vyvolali ostrú reakciu Moskvy; námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov obvinil USA z „podnecovania vojny“.

Dva nemenované zdroje – jeden na Ukrajine a jeden v Spojených štátoch – potvrdili dodanie striel Javelin ešte pred vyhlásením amerického rezortu diplomacie. Kedy strely dorazili na Ukrajinu, či boli zaslané všetky, kde sú skladované alebo či sa už ukrajinské sily začali s nimi zacvičovať, tieto zdroje potvrdiť nevedeli.

Jeden z týchto zdrojov však dodal, že strely boli dodané „načas“. Americké ministerstvo zahraničných vecí okrem potvrdenia dodávky neposkytlo žiadne ďalšie detaily ohľadom tohto transferu. Ukrajinský prezident Petro Porošenko usilovne lobuje u západných predstaviteľov za dodávky väčšieho množstva zbraní – ako doplnok k doterajšiemu obmedzenému prísunu nesmrtiacej pomoci z Washingtonu a európskych spojencov.

Vojenská pomoc pre Ukrajinu vo výške 47 miliónov dolárov, ktorú potvrdil Washington v marci, zahŕňa 210 kusov protitankových striel Javelin a 37 kusov príslušných odpaľovacích zariadení. FGM-148 Javelin (Oštep) je prenosný protitankový raketový systém so stredným dosahom. Americká armáda ho používa od roku 1996.