Úvod Politika USA pokračujú vo vojenskej expanzii v Južnej Kórei

USA pokračujú vo vojenskej expanzii v Južnej Kórei

Foto: archív

Spojené štáty začali prípravy na rozmiestnenie útočných bezpilotných lietadiel Gray Eagle na území Južnej Kórey. Pentagón k tomuto kroku pristúpil len niekoľko dní po tom, čo na juhokórejskom území začal rozmiestňovať časti svojho protiraketového štítu THAAD.

​Diaľkovo riadené bezpilotné lietadlá Gray Eagle budú natrvalo umiestnené na leteckej základni Kunsan, asi 180 kilometrov južne od metropoly Soul, uviedol hovorca amerických síl v Južnej Kórei Christopher Bush. Americká armáda nespresnila, koľko bezpilotných lietadiel bude v Južnej Kórei pôsobiť, ani kedy presne tam stroje vyšle.

Armáda teraz pripravuje infraštruktúru. Letka by mala byť aktívna začiatkom budúceho roka. „Lietadlá významne zvýšia prieskumné schopnosti amerických síl v Južnej Kórei,“ vyhlásil hovorca Bush.

Nemenovaný juhokórejský vojenský činiteľ tlačovej agentúre Jonhap potvrdil, že bezpilotné lietadlá rozšíria možnosť spojencov zasiahnuť pozemné ciele v KĽDR: „V prípade vojny na Kórejskom polostrove môžu bezpilotné lietadlá preniknúť nad Severnú Kóreu a vykonať presne mierený útok na vojenské velenie aj ďalšie významné armádne zariadenia.“

Spojené štáty majú od kórejskej vojny z rokov 1950 – 1953 v Južnej Kórei rozmiestnených 28 500 vojakov. Severná a Južná Kórea zostávajú technicky vo vojnovom stave, pretože ich vzájomný konflikt sa skončil prímerím, nie riadnou mierovou dohodou.

Napätie na Kórejskom polostrove sa vystupňovalo, keď Severná Kórea vlani uskutočnila dva atómové testy a pokusne odpálila množstvo balistických striel. Spojené štáty začali 7. marca na juhokórejskom území rozmiestňovať časti protiraketového štítu THAAD. To sa stretlo s kritikou Číny a Ruska, ktoré sa obávajú, že radarový systém bude sledovať aj ich vojenské aktivity.

Foto: archív
Foto: archív