Úvod ZO ZAHRANIČIA USA údajne tajne rokovali s druhým najmocnejším mužom vo Venezuele

USA údajne tajne rokovali s druhým najmocnejším mužom vo Venezuele

Diosdado Cabello. (Foto: archív)

Spojené štáty začali vo Venezuele tajné rozhovory s podpredsedom vládnucej socialistickej strany Diosdadom Cabellom, informovala agentúra AP s odvolaním sa na správy od zdroja blízkeho vláde USA. Cabello je po prezidentovi Nicolásovi Madurovi považovaný za najmocnejšieho muža vo Venezuele.

Minulý mesiac sa v Caracase mal stretnúť s osobou blízkou vláde amerického prezidenta Donalda Trumpa, uviedol pre AP zdroj pod podmienkou zachovania anonymity. Naplánované je podľa neho aj ďalšie stretnutie.

Cieľom stretnutí je podľa zdroja vystupňovať tlak na venezuelský režim. Podobné kontakty Spojené štáty údajne nadviazali aj s ďalšími predstaviteľmi Venezuely. Cabello sa k situácii bezprostredne nevyjadril.

Cabellov vplyv vo vláde a medzi bezpečnostnými zložkami sa rozšíril po tom, ako sa moc prezidenta Madura oslabila, pripomína AP. Spojené štáty ho však takisto obviňujú v súvislosti s korupciou, pašovaním drog i vyhrážkami smrťou proti americkému senátorovi.

USA sa usilujú nelegálne zosadiť socialistického prezidenta Nicolása Madura a nahradiť ho opozičným lídrom Juanom Guaidóom. Americká vláda na sankčný zoznam zaradila Madura a viac ako 100 ďalších venezuelských predstaviteľov. Americký viceprezident Mike Pence uviedol, že Spojené štáty budú uvažovať o uvoľnení sankcií pre všetkých, ktorí podporia ústavu a právny štát.

Cabello s prezidentom Madurom. (Foto: archív)