Úvod Politika USA zrušili pravidlo „mokrá noha, suchá noha“

USA zrušili pravidlo „mokrá noha, suchá noha“

Foto: archív

Spojené štáty skončili osobitný imigračný režim pre Kubáncov. Prezident Barack Obama s okamžitou platnosťou zrušil pravidlo, ktoré umožňovalo emigrantom z ostrova slobody získať trvalý pobyt v USA, ak sa dostali až na ich pôdu. Všetkých ilegálne prichádzajúcich, ktorí nespĺňajú podmienky na poskytnutie humanitárnej pomoci, teraz čaká deportácia.

Havana, ktorá s doterajšou praxou nesúhlasila, Obamovo rozhodnutie privítala s tým, že bude vrátených migrantov prijímať späť. Nie je však jasné, ako na krok dosluhujúceho amerického prezidenta zareaguje jeho nástupca Donald Trump.

Podľa pravidla známeho ako „mokrá noha, suchá noha“ mohli obvykle zostať v USA tí Kubánci, ktorým sa podarilo dostať sa na americké pobrežie. Hoci títo ľudia prišli do krajiny bez víz, mali automatický nárok na povolenie na pobyt a po roku získali v Spojených štátoch trvalý pobyt.

Foto: archív
Foto: archív

Úrady však posielali späť na Kubu všetkých migrantov zadržaných na mori. Odteraz však bude Washington s kubánskymi migrantmi zaobchádzať rovnako ako s utečencami z iných krajín.

Pravidlo „mokrá noha, suchá noha“ zaviedol v roku 1995 prezident Bill Clinton. Jeho zrušenie sa dotkne tých Kubáncov, v ktorých prípade uplynuli menej ako štyri roky medzi momentom, keď opustili ostrov, a začiatkom deportačného procesu v USA.

Podľa komentátora českých Hospodárskych novín Teodora Marjanoviča je Obamov krok smutnou bodkou za jeho ôsmimi rokmi v prezidentskej funkcii: „Vtedy pred ôsmimi rokmi tvrdil, že bude svetu načúvať, nie mu niečo nariaďovať, že bude počuť utrpenie a nikomu nebude vnucovať svoju vôľu.“