Úvod Z DOMOVA V Bratislave bola zádušná svätá omša za zosnulú herečku Evu Kristinovú

V Bratislave bola zádušná svätá omša za zosnulú herečku Evu Kristinovú

Eva Kristinová. (Foto: archív)

Katedrála sv. Šebastiána v bratislavských Krasňanoch sa stala miestom zádušnej svätej omše za nedávno zosnulú herečku a recitátorku Evu Kristinovú. Celebroval ju predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre kultúru J. E. Mons. František Rábek.

“Eva Kristinová bola človekom veľkého formátu, ktorej Boh nadelil obrovský talent. Bola tiež hrdou Slovenkou a kresťankou,” povedal o herečke biskup. Vyzdvihol jej recitátorské umenie, prostredníctvom ktorého vyjadrovala aj svoju vieru.

Na záver omše vystúpila Kristinovej herecká kolegyňa Ida Rapaičová, ktorá zarecitovala úryvok z Proglasu. V prednese legendárnej básne, oslavujúcej národný jazyk ako nevyhnutný prostriedok šírenia vzdelanosti a zbožnosti, majstrovsky vynikala práve Eva Kristinová. “Evička ju ovládala úplne celú spamäti,” poznamenala Rapaičová.

Duchovnú atmosféru dotvárali huslistka Katarína Jablokovová a Štefan Suchý, ktorý zahral na fujare. Medzi prítomnými sa objavili aj exposlanec NR SR za SNS Anton Hrnko či exviceguvernér Národnej banky Slovenska a bývalý predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. Podujatie spoluiniciovalo občianske združenie Cyrilometodiada. Eva Kristinová zomrela v nedeľu 14. júna v Bratislave vo veku 91 rokov.

Ida Rapaičová recituje Proglas na zádušnej svätej omši za Evu Kristinovú: