Úvod Spoločnosť V Dolnej Krupej otvorili európsku filiálku Nočných vlkov

V Dolnej Krupej otvorili európsku filiálku Nočných vlkov

Foto: archív

Ruský motorkársky klub Noční vlci otvoril v druhej polovici júna nové sídlo v Dolnej Krupej neďaleko Trnavy na západnom Slovensku. Otvorenie novostavby, ktorá sa stane európskym centrom Nočných vlkov, prebehlo za účasti predstaviteľa ruského veľvyslanectva na Slovensku. Pre verejnosť bude centrum otvorené až v septembri.

Na slávnostnom otvorení boli prítomní účastníci rallye Slovanský svet, ktorá odštartovala v Moskve a prešla aj cestami Slovenska. Táto séria motocyklových a automobilových jázd sa koná už vyše 10 rokov a sú zamerané na zjednotenie slovanských národov, rozvoj inštitúcií verejnej diplomacie, popularizovanie slovanskej kultúry, propagáciu kresťanských a univerzálnych hodnôt slovanského sveta.

Rallye prechádza 12 krajinami a každoročne sa k nej pripájajú motorkári a motoristi z viacerých krajín EÚ. Prejazd jej slovenskej časti zabezpečuje miestna pobočka Nočných vlkov na čele s Jozefom Gambalekom, ktorý vybudoval aj európske ústredie motorkárskeho klubu.

Foto: archív

Na Slovensku sa Noční vlci vraj cítia ako doma a Slovákov považujú za skutočných slovanských bratov. Priateľsky ich vítajú aj v Česku a Maďarsku, v Poľsku im však prejazd naposledy pre údajné provokácie zakázali.

Naše médiá otvorenie centrály v Dolnej Krupej komentovali ako šírenie proruskej propagandy v Európe klubom „známym svojou blízkosťou ku Kremľu“. V podobnom duchu zvyčajne komentujú aj prejazdy Nočných vlkov cez Slovensko a ich klub už tradične označujú za gang „kontroverzný častým prekrúcaním histórie a zámernými protizápadnými provokáciami v oblastiach, ležiacich na hraniciach s Ruskom“.

Negatívne hodnotia aj vzťah ruského prezidenta Vladimira Putina a šéfa Nočných vlkov Alexandra Zaldostanova. Putin vraj klub motorkárov „sponzoruje, je jeho čestným členom a so Zaldostanovom udržiava kamarátsky vzťah“.