Úvod Spoločnosť V San Franciscu takmer prišlo k najväčšej leteckej katastrofe v dejinách

V San Franciscu takmer prišlo k najväčšej leteckej katastrofe v dejinách

Foto: archív

Americká Federálna letecká správa (FAA) vyšetruje rizikovú situáciu, počas ktorej sa dopravné lietadlo spoločnosti Air Canada v piatok pri pristávaní v San Franciscu takmer zrazilo s ďalšími štyrmi strojmi zaparkovanými na letisku. Informovala o tom spravodajská stanica BBC.

Podľa FAA let AC759 z Toronta dostal povolenie pristáť, pilot však s lietadlom smeroval na rolovaciu dráhu, kde štyri lietadlá čakali na odlet. Kontrolná veža si nebezpečenstvo včas všimla a nariadila pilotovi skončenie manévra a absolvovanie ďalšieho priblíženia. Kanadský Airbus-A320 následne bezpečne pristál.

Podľa záznamu palubnej komunikácie dispečer pôvodne pilotovi potvrdil, že hlavná dráha je voľná, následne si však svoju chybu uvedomil a posádke nariadil okamžité opakovanie pristávacieho manévra. Pilot jedného zo štyroch zaparkovaných lietadiel uviedol: „Lietadlo Air Canada preletelo priamo nad nami.“

„Boli sme blízko najväčšej leteckej katastrofy v dejinách. Kolízia airbusu so štyrmi dopravnými lietadlami plnými paliva a pasažierov – viete si predstaviť, aké hrôzostrašné by to bolo,“ povedal pre denník The Mercury News bývalý kapitán spoločnosti United Airlines Ross Aimer.