Úvod Politika Valné zhromaždenie OSN schválilo globálny migračný pakt

Valné zhromaždenie OSN schválilo globálny migračný pakt

Foto: archív

Valné zhromaždenie OSN schválilo globálny migračný pakt. Za ratifikáciu paktu hlasovalo 152 krajín, 12 sa hlasovania zdržalo a päť krajín – ČR, Izrael, Maďarsko, Poľsko a USA – bolo proti.

Príprava Globálneho rámca OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu (GCM) bola dokončená v júli v OSN po 18 mesiacoch rokovaní. Proti tomuto dohovoru sa však medzičasom objavili námietky a viacero európskych štátov vrátane Slovenska oznámilo, že sa k nemu nepripoja.

Na migračnom pakte sa všetkých 193 členských štátov OSN s výnimkou USA dohodlo ešte v septembri 2016. Práce na jeho znení sa začali v apríli 2017 a skončili v júli 2018. Dohovor napokon schválili 10. decembra v Marrákeši aklamáciou zástupcovia 164 krajín.

Cieľom tohto 34-stranového, podľa OSN právne nezáväzného dokumentu, je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Globálny pakt má okrem iného zabezpečiť možnosti pre legálnu migráciu a eliminovať nelegálne prekračovanie hraníc.

Miroslav Lajčák sa na archívnej fotografii z júla tohto roka ako predseda 72. Valného zhromaždenia OSN teší s kolegami z Mexika a Švajčiarska, že plénum OSN schválilo text globálneho paktu o migrácii. O päť mesiacov neskôr bol dokument prijatý v Marrákeši a následne ratifikovaný v New Yorku. (Foto: archív)