Úvod Z DOMOVA Vo veku 71 rokov zomrel majster sveta a olympijský víťaz v cyklistike...

Vo veku 71 rokov zomrel majster sveta a olympijský víťaz v cyklistike Anton Tkáč

Anton Tkáč (1951 - 2022). Foto: archív

Vo veku 71 rokov zomrel najúspešnejší slovenský i československý dráhový cyklista v histórii Anton Tkáč. V drese Československa sa stal olympijským víťazom, keď v Montreale 1976 triumfoval v šprinte v dráhovej cyklistike. V rovnakej disciplíne sa stal v rokoch 1974 a 1978 aj majstrom sveta.  V rokoch 2001 – 2011 pracoval ako prezident Slovenského zväzu cyklistiky.

Rodák z Lozorna štartoval pod piatimi kruhmi trikrát. Okrem Montrealu aj v Mníchove 1972 a v Moskve 1980, kde pri obhajobe zlata v šprinte skončil tesne pod stupňami víťazov na 4. mieste. Pri svojom triumfe v Kanade zdolal vo finále Daniela Morelona z Francúzska 2:1 na jazdy.

„Je to najkrajšia spomienka. Cieľom každého športovca je vyhrať na MS a niektorí majú aj to šťastie, že vyhrajú na olympijských hrách. Je to veľmi dobrý pocit a vtedy človek vidí, že tá námaha stála za to. S Morelonom sme boli veľmi dobrí priatelia, pretože sme sa celý rok stretávali na Veľkých cenách. Tie naše stretnutia boli vždy také, že raz vyhral on a raz som vyhral ja.

V Montreale som sa dostal do veľmi dobrej formy a on aj vtedy priznal, že keby bol aj v životnej forme, tak by ma nezdolal. Ten rok som nemal nijaké zranenie, chorobu, všetko išlo ako hodinky a mal som takú výkonnosť, že som si niekedy myslel, že mám krídla,“ uviedol v dávnejšom interview Tkáč.

Na svetových šampionátoch triumfoval taktiež v Montreale (1974) a aj v Mníchove (1978). Z podujatia si priviezol aj bronz, keď ako 19-ročný obsadil 3. priečku na pevnom kilometri na MS v Leicesteri 1970.

Tkáč ihneď po olympiáde v Moskve presedlal na dráhu trénera. „Viedol som družstvo šprintérov. Dosiahol som s nimi niekoľko titulov majstrov sveta a dve bronzové medaily na olympiáde. Mal som to šťastie, že s väčšinou tých chlapcov som aj pretekal. Zo dňa na deň som zosadol z bicykla a bol som ich trénerom,“ zaspomínal si.

Počas jeho kariéry ho dvakrát vyhlásili Športovcom roka v Československu a to v rokoch 1976 a 1978. V ankete o najúspešnejšieho slovenského športovca 20. storočia obsadil v roku 2000 druhé miesto za krasokorčuliarom Ondrejom Nepelom. Tkáč mal dlhšie obdobie zdravotné problémy, tento rok podstúpil operáciu srdca, no jeho stav sa naďalej komplikoval.