Úvod Z DOMOVA Vo veku 97 rokov zomrel slovenský keramikár Ignác Bizmayer

Vo veku 97 rokov zomrel slovenský keramikár Ignác Bizmayer

Ignác Bizmayer. (Foto: archív)

Vo veku 97 rokov zomrel slovenský keramikár a národný umelec Ignác Bizmayer. TASR to potvrdila jeho dcéra Monika Bezáková Bizmayerová. “Pätnásteho augusta 2019, o 11:00 h skonal náš otec, národný umelec Ignác Bizmayer vo veku 97 rokov vo svojom dome v Modre – Harmónii,“ uviedla jeho dcéra. Podrobnosti o poslednej rozlúčke zatiaľ nie sú známe.

Ignác Bizmayer sa vo svojej tvorbe zameriaval na výtvarné stvárnenie bohatých slovenských krojov, remeselníkov, muzikantov, svätcov a početných slovenských ľudových tradícií a zvykov. Narodil sa 20. apríla 1922 v Košolnej pri Trnave, pracoval v dielni v Modre – Harmónii ako profesionálny umelec. Jeho celoživotná tvorba sa viaže k výrobe majoliky a keramickej figurálnej plastiky.

V roku 1972 získal titul zaslúžilý umelec a v roku 1982 národný umelec. Od roku 2003 je držiteľom najvyššieho štátneho vyznamenania Pribinovho kríža I. triedy za mimoriadne významné zásluhy v oblasti výtvarného umenia a figurálnej tvorby. V roku 2012 ho ocenil Medailou prezidenta Slovenskej republiky prezident Ivan Gašparovič.