Úvod Politika Výbor NR SR hlasoval za odobratie mandátu Matovičovi

Výbor NR SR hlasoval za odobratie mandátu Matovičovi

Foto: Michaela Kolimárová

Lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča delí od konca v parlamente jediné hlasovanie – výbor pre nezlučiteľnosť funkcií navrhol odobratie jeho mandátu. Dôvodom je fakt, že ako poslanec opakovane nemal pozastavenú živnosť, čím mal porušiť ústavný zákon.

O tom, či príde o kreslo, rozhodne definitívne plénum Národnej rady SR. Zbavenie mandátu musia podporiť aspoň tri pätiny poslancov, teda minimálne 90 z nich. „Ide o opakované porušenie zákona,“ uviedol Róbert Puci na rokovaní výboru. Pripomenul, že v júni 2016 výbor Matoviča pokutoval za nepozastavenú živnosť.

Napriek tejto sankcii a vedomosti o nej nemal Matovič ani o tri mesiace neskôr pozastavenú živnosť. „Raz o tom vedel a opätovne spravil to isté. Neverím vyjadreniu ‘zabudol som’. Raz možno, ale dvakrát po sebe za tri mesiace sa to nedá,“ doplnil s tým, že chce od Matoviča počuť, prečo to urobil. Pýtať sa ho na to bude v pléne.

„O tom, čo sa v tomto parlamente dá alebo nedá, by sme vedeli hovoriť,“ kontroval predseda výboru Martin Poliačik, ktorý nie je za odobratie mandátu Matovičovi. Skôr by bol za ďalšiu finančnú pokutu. Podľa neho by sa totiž malo rozlišovať, či prišlo k porušeniu zákona v jednom alebo vo viacerých volebných obdobiach.

O jeho návrhu na pokutu poslanci nerozhodovali, keďže odobrili návrh na zbavenie mandátu a posúvajú ho do pléna parlamentu. Koaliční poslanci zdôraznili, že na zbavenie mandátu poslanca je potrebná ústavná väčšina. Odmietajú pritom názory, že by koalícia mohla Matoviča zbaviť mandátu. „Nemáme dosť hlasov, musela by to podporiť aj opozícia,“ podotkol Puci.

Niektorí opoziční poslanci chceli, aby výbor o Matovičovi nerozhodoval, ale aby si ho najskôr prizvali a vypočuli. Väčšina vrátane opozičných poslancov sa však zhodla, že už mal priestor na písomné vyjadrenie sa a tiež mohol byť na rokovaní výboru. Priestor dostane v pléne.

Výbor bude teraz informovať o uznesení predsedu Národnej rady SR Andreja Danka a od neho závisí, kedy do programu zaradí návrh na zbavenie mandátu. Ak by prišlo k odobratiu mandátu, Matovič môže požiadať ústavný súd o výklad a kým ten nerozhodne, líder OĽaNO-NOVA bude sedieť v parlamente, hoci technicky mu bude mandát odobratý.