Úvod ZO ZAHRANIČIA WADA: Rusko nesmie štyri roky štartovať na športových podujatiach vrátane olympiád

WADA: Rusko nesmie štyri roky štartovať na športových podujatiach vrátane olympiád

Foto: archív

Výkonný výbor Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) na zasadnutí vo švajčiarskom Lausanne jednomyseľne prijal odporúčanie svojho výboru pre kontrolu dodržiavania predpisov a počas nasledujúcich štyroch rokov Rusko nesmie organizovať vrcholné medzinárodné podujatia vrátane majstrovstiev sveta, ani sa uchádzať o ich organizáciu.

Ruskí športovci zároveň nemôžu štartovať na olympijských hrách či svetových šampionátoch pod ruskou zástavou. Počas najbližších štyroch rokov ruskí štátni zamestnanci či členovia vedenia Ruského olympijského výboru a Ruského paralympijského výboru takisto nesmú navštevovať medzinárodné športové podujatia.

Je možné, že ruská strana tento verdikt napadne na Športovom arbitrážnom súde (CAS). Má na to právo. Ruskí reprezentanti síce podľa verdiktu budú môcť súťažiť na budúcoročných olympijských hrách v Tokiu, no v japonskej metropole by oficiálne nemala viať ruská zástava.

Podobná situácia nastala aj na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu, na ktorých sa zúčastnilo aj 168 športovcov pod označením olympijský športovec z Ruska. Tento systém by platil od budúcoročných OH v Tokiu, na ZOH 2022 v čínskom Pekingu aj na svetových šampionátoch v mnohých športoch.

Schválenie očakávaného verdiktu je v súlade s postojom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) od chvíle, ako v roku 2016 prepukol ruský dopingový škandál masívnych rozmerov. „Ctíme si zásadu, že vinníkov treba potrestať tak tvrdo, ako to bude možné, a nevinných musíme chrániť,“ povedal pred niekoľkými dňami prezident MOV Thomas Bach.

Rozhodnutie WADA by malo mať vážne dôsledky aj na aktivity Európskej futbalovej únie (UEFA). Návrh totiž zahŕňa aj odobratie podujatí, ktoré boli Rusku pridelené, a to v prípade, ak by to bolo právne aj prakticky možné. V ruskom Petrohrade sa na budúci rok majú uskutočniť štyri zápasy futbalových ME.

Do „Benátok severu“ naplánovali na rok 2021 aj finále futbalovej Ligy majstrov. Medzi ďalšie podujatia, ktoré spadajú do navrhované štvorročného dištancu, patria aj MS 2023 v ľadovom hokeji taktiež v Petrohrade či preteky Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v stredisku Roza Chutor neďaleko Soči. Takých podujatí na najbližšie štyri roky je však omnoho viac.