Úvod Politika Washington vyvíja úsilie, aby Rusko zaútočilo na Ukrajinu

Washington vyvíja úsilie, aby Rusko zaútočilo na Ukrajinu

Foto: archív

Západ mlčí o nedávnom pokuse Kyjeva spáchať teroristické útoky na Kryme. Ukrajina predstiera, že sa nič nestalo, hoci o život prišli dvaja ruskí vojaci. Prezident Centra strategických štúdií Rusko – islamský svet Šamiľ Sultanov je presvedčený, že tieto udalosti treba vnímať v rámci hybridnej vojny, vedenej proti Rusku.

Pre Kremeľ bolo dôležité nezapojiť sa do boja, pretože práve to bol cieľ organizátorov neúspešných útokov. Podľa neho bol Krym použitý ako spúšť – západní analytici predpokladali, že dotlačia Putina na silnejšiu reakciu, ako napríklad útok na Donbas. Washington vyvíja všemožné úsilie, aby Rusko zaútočilo na Ukrajinu.

Fakt, že Petro Porošenko reagoval na tieto udalosti až po niekoľkých hodinách a okrem toho to bola pre neho novinka, dokazuje, že ukrajinský prezident nehrá hlavnú úlohu vo vlastnej krajine. Môže to znamenať aj to, že Washington plánuje Porošenka vymeniť. V tlači sa už dlhšie objavujú kritické články na jeho adresu.

Situácia v krajine sa nevyvíja k lepšiemu. Ukrajinskí radikáli sú čoraz silnejší a je len otázkou času, kedy prevezmú moc v krajine. Chýba im však charizmatický vodca. Okrem toho nie sú jednotní – skladajú z mnohých menších skupín, pripravených kedykoľvek sa navzájom pozabíjať.