Zeman opäť hovoril o svojom zdravotnom stave

  Foto: archív

  Česko čaká v piatok druhé kolo prezidentských volieb. Kým prezident Miloš Zeman odpočíva na zámku v Lánoch a pripravuje sa na televízne debaty, jeho súper Jiří Drahoš pokračuje v kampani v južných Čechách. Zeman pred pár dňami podstúpil drobný chirurgický zákrok. „Som trošku unavený, pretože musím vašim divákom priznať, že mi nedávno rezali vnútorný stranu tváre. Bol to taký malý absces, tak hádam je to už v poriadku. Ťukám na drevo, ale stále ma to trošku bolí,“ povedal prezident v TV Barrandov.

  Téma zdravotného stavu sa objavuje opakovane nielen pred voľbami. Upozornila na to Česká televízia. Do zdravotného stavu prezidenta si „kopol“ aj jeho niekdajší volebný súper Mirek Topolánek. „Je celkom možné, že (Zeman) bude zvolený. Napriek tomu nebude podľa mňa schopný plnohodnotne vykonávať päťročný mandát,“ myslí si.

  Zopakoval tak svoje tvrdenia z novembra. Vtedy sa vyslovil, že má o Zemana strach. „Miloš vyzerá tak zle, a mám ho natoľko rád, že by som mu želal, aby už prezident nebol. Je to v jeho vlastnom záujme,“ povedal Topolánek. Zeman svoj stav komentoval opakovane v závere roka: „Po prvé: dnou netrpím. Po druhé: v sobotu mi odišla cukrovka,“ povedal prezident v novembri. „Ubrali sme viaceré lieky, vykompenzovali na mieru zdravotný stav, ktorá je takmer normálna, keď sa cukor normalizoval,“ oznámil v januári osobný lekár Miloslav Kalaš.

  Súčasný český prezident netají, že trpí neuropatiou, pre ktorú sa mu ťažko chodí a nemôže dlho stáť. „Mám to už asi desať rokov, mohutne krívam, občas padám zo schodov. Nedá sa to liečiť, dá sa to zastaviť – čo sa, dúfam, podarilo,“ poznamenal.

  České médiá si všímajú aj stav Jiřího Drahoša, keďže na rozdiel od svojho súpera nebýval za posledné roky pod drobnohľadom. Počas kampane ukazoval, že športuje a tvrdí, že jeho zdravotný stav zodpovedá veku 68 rokov. „Beriem len lieky proti ľahko zvýšenému krvnému tlaku, inak nemám nijaké ďalšie problémy, povedal o svojom zdraví.