Úvod GEO Zemetrasenie v Mexiku bolo najsilnejšie za posledných 100 rokov

Zemetrasenie v Mexiku bolo najsilnejšie za posledných 100 rokov

Foto: archív

Takmer 200 dotrasov zaznamenali seizmológovia po ničivom zemetrasení, ktoré zasiahlo južné Mexiko a vyžiadalo si najmenej 32 obetí na životoch. S odvolaním sa na tamojších seizmológov o tom informovala agentúra DPA.

Podľa mexického seizmologického inštitútu bolo dovedna 185 dotrasov, pričom viaceré mali magnitúdu až 6,1. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto zemetrasenie označil za vôbec najsilnejšie, aké krajinu zasiahlo za uplynulých sto rokov.

Najviac sa jeho účinky prejavili na Tehuantepeckej šiji smerom k mestu Juchitán de Zaragoza v mexickom štáte Oaxaca, kde podľa tamojšieho guvernéra Alejandra Murata prišlo o život 17 ľudí.

Len v samotnej Oaxace si zemetrasenie vyžiadalo najmenej 23 životov. Ďalších najmenej sedem ľudí zahynulo v Chiapase a dve deti zomreli v štáte Tabasco, uviedol mexický minister civilnej ochrany Luís Felipe Puente.

Americká geologická služba informovala, že zemetrasenie s epicentrom v blízkosti hraníc s Guatemalou malo magnitúdu 8,1. Epicentrum sa nachádzalo 165 kilometrov západne od juhomexického mesta Tapachula. Hypocentrum zametrasenia bolo pod morským dnom v hĺbke 69,7 kilometra.

Zemetrasenie spôsobilo aj rozsiahle materiálne škody, zničené alebo poškodené boli stovky budov. Viac ako 1,8 milióna obyvateľov zostalo aspoň nakrátko bez dodávok elektrickej energie. V minimálne 11 z 31 mexických štátov uzavreli školy a nariadili previerku statiky školských budov. Zemetrasenie vystrašilo aj obyvateľov v 1 000 kilometrov vzdialenej metropole Mexiko.

Foto: archív
Foto: archív