Úvod Ľudia Zomrel Ľubo Gregor

Zomrel Ľubo Gregor

Foto: archív

Vo štvrtok 17. novembra zomrel slovenský herec, zakladateľ divadla Korzo ’90, ktoré je dnes známe ako Divadlo Astorka, Ľubo Gregor. Informoval o tom web týždenníka Život. Herec mal 73 rokov.

Po masívnom infarkte a pridruženej vážnej cievnej mozgovej príhode ho v septembri hospitalizovali v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Podľa medializovaných informácii si jeho zdravotný stav vyžiadal operáciu srdca. Hrozilo aj riziko bdelej kómy. Zdravotný stav herca navyše komplikoval zápal pľúc a opuch mozgu.

Ľubo Gregor sa narodil 19. júla 1943 v Žiline. O tri roky neskôr sa jeho rodina odsťahovala do Bratislavy, kde absolvoval VŠMU. Hereckú kariéru začínal v Divadle P. Jilemnického v Žiline. Roky 1967 až 1968 prežil v Krajovom divadle Nitra. V rokoch 1968 až 1971 bol v jadre Činoherného súboru Divadelného štúdia v Bratislave, ktorý pôsobil v miniatúrnych priestoroch v Divadle na Korze.

Tento súbor s vyhraneným divadelným jazykom a generačnou jednoliatosťou bol v tom období výnimočným telesom s dôrazom na priamy občiansky a spoločenský apel do hľadiska. Po zrušení Divadla na Korze sa Gregor v roku 1972 stal členom Poetického súboru Novej scény v Bratislave. Koncom 90. rokov bol Ľubo Gregor jedným zo zakladateľov TV Markíza.

Foto: archív
Foto: archív