Úvod Ľudia Zomrela česká gymnastická legenda Věra Čáslavská

Zomrela česká gymnastická legenda Věra Čáslavská

Foto: archív

Sedemnásobná zlatá olympijská medailistka podľahla ťažkej chorobe. Zomrela v utorok večer vo veku 74 rokov. Věra Čáslavská získala na olympijských hrách v Tokiu 1964 a v Mexiku 1968 sedem zlatých medailí, štyrikrát sa stala majsterkou sveta, jedenásťkrát ovládla ME a zároveň bola štvornásobnou športovkyňou roka Československa.

Po auguste 1968 bola pre svoj postoj k invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa vylúčená z radov telovýchovnej organizácie. Po udalostiach podpísala manifest 2000 slov, pred odletom na OH vyhlásila: „Obetovala by som všetky svoje doterajšie medaily za tohtoročné víťazstvo. Lebo nebojujem za seba, ale za nás všetkých. A naši ľudia si zaslúžia víťazstvo.“

Foto: archív
Foto: archív

Neskôr sa venovala trénovaniu, v Prahe a Mexiku vychovávala mladé adeptky športovej gymnastiky. V rokoch 1990 – 1996 bola predsedníčkou Československého olympijského výboru a v rokoch 1995 – 2001 takisto členkou Medzinárodného olympijského výboru.

Čáslavská bojovala od vlaňajšieho mája s rakovinou pankreasu a podstúpila odvtedy aj niekoľko operácií. Štvornásobná majsterka sveta pre zhoršujúci sa zdravotný stav neodcestovala ani na OH do Ria de Janeira. Zomrela v nemocnici, kam ju previezli po tom, ako sa zhoršil jej zdravotný stav. „Stratila som veľkú priateľku a táto krajina stratila človeka, ktorý pre ňu znamenal veľa,“ vyhlásila pre ČRo Čáslavskej blízka priateľka, filmová dokumentaristka Olga Sommerová.

„Spolu s Emilom Zátopkom je Věra Čáslavská najväčším českým športovcom, a to nielen dosiahnutými výsledkami, ale aj svojím prístupom k športu i svojimi ľudskými postojmi, všetkým, čím sa zapísala do sŕdc svojich priaznivcov i myslí nepriateľov,“ uviedol v jej profile na svojom webe Český olympijský výbor.

Foto: archív
Foto: archív