Úvod Zdravie Zubári obmedzia používanie amalgámových plomb

Zubári obmedzia používanie amalgámových plomb

Foto: archív

Zubná medicína používa amalgám už zhruba 170 rokov. Táto zmes je finančne výhodná, ľahko spracovateľná a má dlhšiu životnosť ako biele kompozitové výplne. Ich masovému používaniu však už čoskoro odzvoní – zubári ich tento rok začnú postupne obmedzovať.

Od prvého júla nimi nesmú lekári ošetriť mliečne zuby, zuby tehotných či dojčiacich žien a detí mladších ako 15 rokov. „Táto povinnosť sa netýka prípadov, pri ktorých to zubný lekár považuje za nevyhnutné z dôvodu osobitných liečebných potrieb pacienta,“ píše sa v novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

Obmedzenie používania amalgámu s obsahom ortuti vyplýva z nariadenia, ktoré schválil vlani europarlament. Takéto plomby by sa mali prestať používať do roku 2030. Zubný amalgám má byť totiž jedným z hlavných zdrojov znečistenia životného prostredia ortuťou.

V blízkom období čakajú zubárov v používaní amalgámu i ďalšie zmeny. „Od budúceho roku ho budú môcť používať len vo forme kapsúl s vopred určenou dávkou,“ píše ministerstvo zdravotníctva v dokumente. Používanie samostatne balenej ortuti zubnými lekármi sa zakáže.

Už dlhší čas sa však vedú debaty aj o škodlivosti amalgámu na ľudský organizmus. Amalgám, ktorý sa rutinne používa ako plomba, sa spolovice skladá z tekutej ortuti, zvyšok tvorí zmes prášku, pozostávajúceho z viacerých kovov: troch percent ortuti, 16 percent cínu, 12 percent medi a 20 percent striebra, ako aj z malého množstva niklu, kadmia a ďalších.

Vizualizácia: archív

Napríklad ľudia s 12 amalgámovými plombami majú v ústach asi 3-4 gramy čistej ortuti. Pre človeka pritom predstavuje smrteľnú dávku injekčné podanie čo i len jedného gramu ortuti. Také veľké množstvo tohto nebezpečného kovu znášame len preto, lebo je viazaný v zliatine a len veľmi pomaly sa uvoľňuje do tela.

Naše ústa sú však také malé laboratórium, v ktorom stále prebiehajú mechanické, chemické a elektrolytické procesy. Sliny sú elektrolyt, teda vodivá tekutina. Skôr či neskôr všetky plomby zasiahne korózia, pričom podľa odhadov je po desiatich rokoch poškodených asi 80 percent všetkých plomb. Uvoľňujú sa z nich kovy a dostávajú sa do nášho tela.

Do organizmu človeka s 12 plombami v priebehu 1 roka prenikne asi 560 mg ortuti. Ortuť sa z plomb uvoľňuje najmä pri jedení a pití horúcich potravín i nápojov. Pri žuvaní sa dostáva spolu so slinami do žalúdka a čreva. Vo forme výparov preniká aj do pľúc a cez nos pri vdychovaní priamo do mozgu.

Cez korene zubov zasahuje čeľusť a cez zubné nervy zasahuje centrálny nervový systém a mozog. Popri mozgu a nervovom systéme sú postihnuté najviac orgány, zodpovedné za vylučovanie a čistenie, teda pečeň, žlčník, obličky, črevá a lymfatický systém.

Našťastie, k ťažkým a viditeľným otravám prichádza len zriedkavo. Naše telo totiž tento jed nevstrebáva celkom, ale ho čiastočne vylučuje. Okrem toho ak sme zdraví, naše telo má schopnosť samo sa očisťovať.