Úvod Veda & Tech Rusko vyslalo do sveta plávajúcu atómovú elektráreň

Rusko vyslalo do sveta plávajúcu atómovú elektráreň

Foto: archív

Rusko odštartovalo projekt takzvanej plávajúcej atómovej elektrárne. Tie majú v budúcnosti zásobovať energiou základne v Arktíde. Elektráreň s názvom Akademik Lomonosov vyplávala z prístavu v Petrohrade a v najbližších týždňoch sa bude plaviť cez Baltské a Nórske more do prístavu v Murmansku. „Tam sa do jej dvoch atómových reaktorov zavezie palivo,“ priblížil Pavel Ipatov z firmy Rosenergoatom.

Plávajúca elektráreň, nazvaná po ruskom vedcovi 18. storočia, je 144 metrov dlhá a 30 metrov široká. Má dva atómové reaktory, pričom každý z nich má výkon 35 megawattov. Cieľom Akademika Lomonosova je prístav v Peveku na Čukotke, najsevernejšom ruskom meste. Tam by mal doraziť na budúci rok v lete, keďže sa pohybuje priemernou rýchlosťou asi sedem kilometrov za hodinu.

Foto: archív

Na Ďalekom východe bude mestu dodávať energiu od budúceho leta. „Je to významný medzník pre celosvetový priemysel. Plávajúce atómové elektrárne umožnia dodávať elektrinu a teplo do najodľahlejších oblastí sveta,“ tvrdí manažér firmy Rosatom Vitalij Trutnev. Zdôrazňuje, že atómová elektráreň Akademik Lomonosov má moderné bezpečnostné systémy.

Je to prvá plávajúca elektráreň na svete vyrobená na komerčné využitie. Podobnú elektráreň začala stavať koncom roku 2016 Čína, ktorá ráta s jej uvedením do prevádzky v roku 2020. Ako plávajúcu atómovú elektráreň využívala americká armáda v rokoch 1968 až 1975 v Panamskom prieplave dopravnú loď Sturgis s reaktorom s výkonom desať megawattov na palube.