Úvod Z DOMOVA Čaputová vie, ako bude riešiť vládnu krízu. Musíme však počkať, kým sa...

Čaputová vie, ako bude riešiť vládnu krízu. Musíme však počkať, kým sa vráti z Londýna

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vie, ako bude postupovať v súvislosti s aktuálnou vládnou krízou. Verejnosti však svoje kroky chce predstaviť až po tom, ako sa vráti z Londýna, kde sa zúčastnila na korunovácii britského kráľa Karola III., a tiež, keď s nimi oboznámi dočasne povereného predsedu vlády SR Eduarda Hegera a predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára.

Hlava štátu to uviedla v krátkom mediálnom vyjadrení v Londýne, kde sa zúčastňuje na oslavách korunovácie britského kráľa Karola III. „S dočasným premiérom i predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom budem hovoriť čo najskôr po mojom návrate z Londýna,“ zdôraznila prezidentka.

V súvislosti so svojou návštevou britskej metropoly zvýraznila možnosť zúčastniť sa na „veľkej udalosti diplomatického a protokolárneho významu“, akou je korunovácia britského kráľa. „Sme radi, že môžeme reprezentovať SR na tomto stretnutí a verím, že aj s lídrami iných krajín budeme môcť na ňom diskutovať o dôležitých témach pre Slovensko i svet,“ dodala Čaputová.

Dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o odobratie poverenia viesť rezort zahraničných vecí. Káčerov krok nasleduje len deň po oznámení odchodu dočasne povereného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, ktorý tak robí v súvislosti s kauzou dotácie pre jeho rodinnú firmu.

Z kabinetu, ktorému dala prezidentka dočasné poverenie na konci minulého roka, už odišiel minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a vo funkcii ministra financií skončil aj líder OĽaNO Igor Matovič.

Opozičné strany vyzývajú v súčasnosti na čo najskoršie vymenovanie úradníckej vlády, Smer-SD pritom apeluje na skorší termín predčasných volieb. Úradnícku vládu by podporila aj SaS. Heger a ďalší predstavitelia bývalej koalície to odmietajú. Tvrdia, že úradnícka vláda by priniesla ešte viac chaosu.