Keď si pred rokmi na konferencii v Sydney vtedajší americký prezident George Bush v slávnostnom prejave pomýlil Austráliu s Rakúskom, kongresová sála prepukla do búrlivého rehotu. V skutočnosti sa nebolo na čom smiať.

Šéf americkej administratívy, ktorá zastrešuje aj rezort školstva, tu len predviedol vzdelanostnú úroveň bežného Američana, v čom sa zachoval ako skutočný patriot. Austrália a Austria predsa znejú podobne – s maličkým rozdielom v zemepisnej polohe v protiľahlých častiach sveta. Obyvateľ Bieleho domu sa tak verne zaradil do štatistických ukazovateľov o amerických reáliách, ktoré zverejnili internetové stránky.

Desiatky miliónov negramotných
Podľa nich zemepis sveta nepatrí k „top subjects“ na školách v krajine, ktorá si, nevedno prečo, zaumienila vládnuť svetu. Podľa demokratickej tlače aj naša mládež potrebuje „viac Ameriky“, ak chce byť demokratická a najmä „trendy“.

V skutočnosti v krajine pod Sochou slobody žije 60 miliónov negramotných ľudí, ktorých podiel na počte obyvateľstva (dnes 20 percent) rapídne rastie. Ani zvyšok USA však netrpí smädom po vzdelaní. Američania nachádzajú na predposlednom mieste na svete, čo sa týka úrovne všeobecného vzdelania, a na poslednom mieste, čo sa týka vzdelania vo fyzike. Povestná geografia teda nie je úplne na chvoste.

Aj tak sa väčšina absolventov 10 – 12 tried (75 percent) v škole venovala len trom predmetom – telocviku, vede o spoločnosti a materinskému jazyku. Ten v podobe americkej angličtiny píli uši najmä Angličanom.

PERCENTO AMERIČANOV, KTORÍ OVLÁDAJÚ CUDZÍ JAZYK, ŠTATISTIKY EUFEMISTICKY OZNAČUJÚ AKO „NÍZKE“.

Zato s veľkým záujmom sa stretávajú predmety týkajúce sa rodinného rozpočtu, hygieny a najmä kozmetiky. Takto vzdelanostne vybavená Amerika podľa tých istých štatistík utráca na kozmetiku ročne osem miliárd dolárov, čo je o dve miliardy dolárov viac ako sa vynakladá na celom svete na základné vzdelanie.

Bašty amerického vzdelania sú však dôsledne chránené detektormi kovov. Tie fungujú vo všetkých školách v Spojených štátoch, pretože nosenie zbraní v rukách teenagerov sa tu stalo samozrejmosťou.

Potom sa nemožno čudovať, že 45 percent všetkých vrážd strelnými zbraňami pripadá vo svete na USA. A že hoci tu žije 5 percent obyvateľstva planéty, až 74 percent všetkých sériových vrahov sú Američania. Nemohli sa preventívne liečiť?

Foto: archív
Foto: archív

Skôr draví ako zdraví
V čakárni pred ambulanciou si pacient prečíta nápis: „Liečime vás, nie vašu poisťovňu.“ Chorého tak vítajú výzvou na hotovostnú platbu, ktorú mu má až následne uhradiť poisťovňa, ak si vôbec nejakú našiel a zazmluvnil. USA je totiž jediná z rozvinutých krajín, ktorá nemá program základnej zdravotníckej starostlivosti financovanej štátom.

Čo sa týka pacientov, ktorým sa dostalo hospitalizácie, viac ako polovica všetkých lôžok v nemocniciach pripadá na duševne chorých. Až 80 percent Američanov (240 miliónov ľudí) denne užíva antidepresíva. Psychické útrapy súvisia z celkovou rozpoltenosťou obyvateľstva v krajine kontrastov nielen zo zdravotného, ale aj ekonomického hľadiska.

Nedostatkom potravín trpí 40 miliónov Američanov, ale traja najbohatší ľudia v USA – Elon Musk, Bill Gates a Warren Buffett sú bohatší ako všetko obyvateľstvo 60 najbiednejších krajín sveta.

POLOVICU BOHATSTVA SVETA OVLÁDA šesť percent OBYVATEĽOV USA.

Ale nielen tí sa cítia kompetentní vyriešiť problémy sveta, ktorý sa ani neunúvajú spoznávať. Až 74 percent Američanov je presvedčených, že najlepším riešením preľudnenia sveta by bola „svetová vojna, ktorá by sa nedotkla USA“.

A takáto krajina, velebená aj slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ale aj veľkou časťou doterajšej vlády, má byť vraj naším vzorom. Tak ako kedysi Sovietsky zväz. V tom čase vznikol nasledujúci vtip.

ČSSR sa podľa vtipu rozhodlo zriadiť ministerstvo morí a oceánov. Nasrdený Brežnev hneď telefonoval Husákovi: „Načo vám to je, veď nemáte ani more!“ Husák mu odpovedal: „Ale vy máte ministerstvo kultúry, či nie?“ Tento vtip by sa nedal aplikovať na dnešný rozhovor Čaputovej s Bidenom. USA totiž ministerstvo kultúry skutočne nemajú.

Foto: Pavel Kapusta
Foto: Pavel Kapusta

12 komentárov

  1. veď sa aj vraví, blbý ako Američan. Tý tupci sú zaslepený len vraždením ľudstva mimo ich krajinu. No ale čoskoro sa dočkáme občianskej vojny na princípe rasovej neznášanlivosti v USA. Hodiny odbíjajú a preoblémov majú viac ako dosť

  2. Poznám jedného amerického študenta, ktorý sa mi priznal, že do svoji 20 rokov života si myslel, že existuju len tri štáry: USA, Kanada a Mexiko. O zbytku sveta si mysel, že sú pod nadvládov USA. Až v EU pochopil, že tomu tak nie je. Dnes ma chalan cca 30 rokov a o jednu skúsenosť viacej.

  3. V zásade ľutujem občanov USA, ktorí prrechádzajú perm,anentným brainwashingo stále je im tlačné do hláv, že USA sú pupkom sveta. Na svojích stretnutiach s americkými rozhodcami stolného tenisu so sa stretoil so všeliakými,tí ktorí si mysleli, že USA sú´najlepší v tomto športe, mali aj patričnú mentálnu výbavu. Jeden ma však obzvlášť zaujal, pozitívne. Prišiel na turnaj v Belehrade tesne po78 dňovom bombardovaní Srbska. Verejne sa ospravedlnil za toto barbarstvo,na ktoré, žiaľ, doplatili aj Číňania, trafili totiž čínsku ambasádu v Belehrade a ostalo 17 mrtvych! Dodnes ich obdivujem, že z toho nevyvodlili zvláštne sankcie!

  4. Zaujímalo by ma, odkiaľ máme zdroj týchto informácií, lebo si pamätám, ako Gustáv Husák vítal Šadlího Bendžedída – ako „soudruha“, ako sa ma kedysi v Sovietskom zväze pýtali, že ako dlho som v Európe, keď bývam v takom čudnom meste ako je Bratislava – a takýchto kiksov sa stáva skutočne veľa. Niekedy je to spôsobené momentálnou nedostatočnosťou mysle či stresom. Neopovážila by som sa porovnávať nijaké kultúry sveta; isté je len jedno: najhoršie, čo na svete existuje, je ČLOVEK. (Vrátane mňa, tiež patrím do tohto druhu)

Comments are closed.