Úvod Politika Afganský exprezident Karzaj: ISIS je produkt USA

Afganský exprezident Karzaj: ISIS je produkt USA

Foto: archív

Bývalý afganský prezident Hámid Karzaj vyhlásil, že džihádistická teroristická skupina Islamský štát (ISIS) je produkt a nástroj Spojených štátov, ktoré využívajú územie Afganistanu na testovanie svojich zbraní: „ISIS je produkt Ameriky. Skupina evidentne cudzieho pôvodu sa objavila v roku 2015 počas prítomnosti amerických síl v Afganistane.“

Spojené štáty musia vysvetliť rutinné lety neoznačených vrtuľníkov, ktoré „zhadzujú zásoby frakcii tejto teroristickej skupiny na afganských a pakistanských hraniciach“, tvrdí Karzaj, afganský prezident v rokoch 2004 až 2014.

Odsúdil aj zhodenie masívnej bomby MOAB na sieť tunelov ISIS v Afganistane v apríli. „ISIS odtiaľ odviezol väčšinu svojich rodín aj bojovníkov, takže táto akcia bola koordinovaná. ISIS je iba nástroj Američanov, nič iné,“ myslí si na margo historicky prvého operačného zhodenia tejto najväčšej konvenčnej bomby v provincii Nangarhár.

Zhruba desať dní nato pricestoval neočakávane do Afganistanu americký minister obrany James Mattis. Cieľom jeho návštevy bolo zhodnotiť afganskú vojnu, ktorá je dosiaľ najdlhšou, akú kedy USA viedli. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa totiž zvažuje, že do tejto stredoázijskej krajiny vyšle ešte ďalších vojakov.