Úvod Spoločnosť Aj 24 rokov od vyhlásenia zvrchovanosti sme rozdelený národ

Aj 24 rokov od vyhlásenia zvrchovanosti sme rozdelený národ

Foto: Michaela Kolimárová

Uplynulý víkend sa na 24. výročie vyhlásenia deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky v našej vlasti tradične rozhoreli vatry zvrchovanosti. Deklarácia, ktorú prijala Slovenskou národnou radou 17. júla 1992, je historický dokument, ktorým sa za existencie česko-slovenskej federácie na reprezentatívnej slovenskej pôde vyhlásila zvrchovanosť SR ako základ suverénneho štátu slovenského národa.

Národná zvrchovanosť je hodnota, o ktorú sa treba stále usilovať. Pri príležitosti výročia zvrchovanosti to vyhlásil podpredseda SNS a poslanec Národnej rady SR Anton Hrnko. Pripomenul, že prijatie deklarácie bolo jedným z rozhodujúcich medzníkov na ceste Slovenskej republiky k vyhláseniu samostatného štátu. V súčasnej turbulentnej dobe si treba podľa Hrnka pripomínať túto udalosť nielen ako historický fakt, ale aj ako výzvu.

„My ani po 24 rokoch neformujeme národné a štátne povedomie dostatočne, stále sme rozdelený národ. Polovica sa teší, že máme vlastný štát a polovica, ktorá bola proti tomuto štátu, aj keď mnohí boli i vo vládnych funkciách, stále lavíruje,“ uviedol pre TASR Sergej Kozlík, niekdajší vicepremiér Mečiarovej vlády, exminister financií a bývalý europoslanec za HZDS s tým, že musí príjsť ku generačnej výmene, aby sa všetci občania stotožnili so slovenskou štátnosťou.

Foto: Michaela Kolimárová
Starosta Starej Bystrice a poslanec NR SR Ján Podmanický. (Foto: Michaela Kolimárová)

V Galante, kde si tento rok ako prví na juhu Slovenska pripomenuli výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR, pôsobí Miestny odbor Matice slovenskej, ktorý má 350 členov. Spolu s Domom MS v Galante organizuje vatru zvrchovanosti každý rok. Matičiari, ako uviedla pre TASR riaditeľka Domu MS Zlatica Gažová, chápu, aké dôležité bolo vyhlásenie Deklarácie o zvrchovanosti slovenského národa. „Uvedomujú si, že urobiť také niečo, je prejav dospelosti, ako pre človeka, tak aj pre štát. Boli sme dostatočne vyspelí a vyhlásili sme, že sme na tom rovnako ako iné národy,“ zdôvodnila Gažová.

Sedemnásťročného Igora Slobodu pritiahli do radov Matice slovenskej vedomosti, ktoré získal od starých rodičov a rodičov. Škola podľa neho robí pre národné povedomie veľmi málo. „Na toto sa v škole kladie malý dôraz, o slovenských dejinách máme len rýchlokurz geniality. Na dejepise sa podrobne učíme napríklad o francúzskej revolúcii, ale o slovenskej histórii skoro nič,“ dodal Sloboda.

Zapaľovanie vatry zvrchovanosti, Stará Bystrica 2016:

Už tradične najreprezentatívnejšie oslavy zvrchovanosti sa aj tento rok konali v známej kysuckej obci Stará Bystrica. Štrnásteho ročníka podujatia sa aj napriek nepriaznivému počasiu zúčastnili tisícky návštevníkov z blízkeho okolia aj vzdialených kútov Slovenska.

Na Rínku sv. Michala Archanjela oči a uši publika potešili Kollárovci, skupina Bystrická kasňa, heligonkárka a speváčka Vlasta Mudríková, famózna Lúčnica a formácia Arzén, interpretujúca slovenský folklór v hardrockovom šate. Program vyvrcholil slávnostným mega ohňstrojom a zapálením vatry zvrchovanosti za prítomnosti starobystrického starostu a poslanca Národnej rady SR za Smer-SD Jána Podmanického, žilinského župana a poslanca parlamentu za Smer Juraja Blanára, poslanca NR SR za SNS Tibora Bernaťáka a ďalších hostí.

Lúčnica v Starej Bystrici, 2016:

Fotografie: Michaela Kolimárová, Pavel Kapusta