Úvod Z DOMOVA Ak Čaputová vymenuje Matoviča za financministra, Smer sa obráti na jeho rezortných...

Ak Čaputová vymenuje Matoviča za financministra, Smer sa obráti na jeho rezortných kolegov v EÚ

Predvolebný bilbord Igora Matoviča z minulého roka. (Foto: Pavel Kapusta)

Ak prezidentka Zuzana Čaputová vymenuje Igora Matoviča za ministra financií, Smer-SD sa obráti listom na jeho rezortných kolegov z členských krajín EÚ, osobitne na ministrov krajín eurozóny. Smer tvrdí, že Matovič nemôže byť ministrom z vážnych etických, morálnych a právnych dôvodov. Krátko predtým vyzvala strana prezidentku, aby zvážila vymenovanie Matoviča.

Ak Čaputová vymenuje Matoviča za ministra, zabezpečuje tým podľa šéfa Smeru-SD Roberta Fica ďalší chaos a nestabilitu v krajine. Hrozí tiež podľa neho medzinárodná blamáž. Informoval, že Smer-SD chce v liste informovať ministrov o tom, že Matovič bol usvedčený z plagiátorstva a neprejavil nad tým nijakú ľútosť. Upozorniť tiež chcú na to, ako v minulosti skryl účtovníctvo svojej firmy.

Prezidentka poverila zostavením novej vlády Eduarda Hegera. Urobila tak po tom, ako prijala demisiu doterajšieho premiéra Igora Matoviča a celej vlády. K rekonštrukcii kabinetu prichádza po vládnej kríze, ktorú vyvolal nákup vakcíny Sputnik V.

Strany SaS a Za ľudí vyzývali na rekonštrukciu vlády a výmenu premiéra. Na demisiu ho vyzvala aj prezidentka. Matovič informoval, že v záujme vyriešenia koaličnej krízy sa na poste premiéra vymení s ministrom financií Hegerom. Ustúpil aj od požiadaviek voči partnerom.