Úvod ZO ZAHRANIČIA Bieloruská prokuratúra začala stíhanie Cichanovskej vo veci terorizmu

Bieloruská prokuratúra začala stíhanie Cichanovskej vo veci terorizmu

Sviatlana Cichanovská. (Foto: archív)

Bieloruská prokuratúra začala trestné stíhanie neúspešnej prezidentskej kandidátky z minulého roka Sviatlany Cichanovskej za prípravu teroristického útoku. Informovala o tom štátna tlačová agentúra BelTa s odvolaním sa na generálneho prokurátora Andreja Šveda.

Bieloruské úrady uviedli, že zatkli muža, ktorý podľa nich pripravoval dva teroristické útoky. Terčom jedného útoku mala byť vojenská základňa neďaleko mesta Barysav v Minskej oblasti, druhý sa mal odohrať priamo v hlavnom meste Minsk.

Prokuratúra z účasti na zmarených útokoch obvinila opozíciu. Tá to poprela. Šved uviedol, že na príprave teroristických útokov sa podieľala aj Cichanovská, neuviedol však nijaké podrobnosti. Prokuratúra preto požiada o jej vydanie do Bieloruska.

Hromadné protesty s podporou Západu vypukli v Bielorusku bezprostredne po ohlásení oficiálnych výsledkov prezidentských volieb vlani v auguste. Zvíťazil v nich dlhoročný prezident Alexandr Lukašenko so ziskom vyše 80 percent hlasov. Jeho rivalka Sviatlana Cichanovská dostala len desať percent. Bieloruská opozícia označila voľby za zmanipulované a za ich víťazku Cichanovskú. Tá sa po voľbách uchýlila do Litvy.