Úvod Politika Americké útočné lode sa plavia ku Kórejskému polostrovu

Americké útočné lode sa plavia ku Kórejskému polostrovu

Foto: archív

Americká útočná skupina lietadlových lodí (CSG) sa plaví do západného Tichého oceánu. Podľa oficiálneho vyhlásenia Pentagónu je za tým snaha posilniť fyzickú prítomnosť amerického námorníctva pri Kórejskom polostrove.

Americké veliteľstvo v Tichomorí (US Pacific Command) nariadilo útočnej skupine vyplávať zo Singapuru severným smerom do západného Tichého oceánu. Súčasťou útočnej skupiny je lietadlová loď USS Carl Vinson, torpédoborec aj menšie bojové plavidlo.

Washington tvrdí, že napätie v regióne zvýšili posledné severokórejské skúšobné odpaly balistických rakiet a pokračujúce rozvíjanie atómového programu Pchjongjangu. Americké vojenské lode, umiestňované v okolí polostrova, slúžia čiastočne ako demonštrácia sily.

Americký prezident Donald Trump a juhokórejský zastupujúci prezident a premiér Hwang Kjo-an sa počas nedávneho telefonického rozhovoru navzájom ubezpečili, že ostanú v blízkom kontakte a v prípade Severnej Kórey budú postupovať spoločne. Trump by na svoju stranu rád dostal aj Peking, ktorý má na KĽDR zrejme najväčší vplyv.

Foto: archív
Foto: archív