Úvod Politika Kiska v OSN zaútočil na Rusko a vyzýval svet na pomoc migrantom

Kiska v OSN zaútočil na Rusko a vyzýval svet na pomoc migrantom

Foto: archív

Prezident SR Andrej Kiska vo svojom prejave na 72. Valnom zhromaždení Organizácie spojených národov (OSN) označil sebectvo a úzke národné záujmy za hlavnú prekážku rozvoja ľudstva, a ako jeden z príkladov uviedol ruskú politiku.

Ochrana národných záujmov je podľa neho iba často zásterkou nezodpovednej politiky. „Je to nebezpečná hra,“ povedal slovenský prezident. Podľa Kisku Ukrajina, Gruzínsko a Moldavsko sú vystavené tlaku nebezpečného suseda, pričom mal na mysli Rusko.

“Sme svedkami krátkozrakých záujmov postavených na šírení nestability. Záujmov, ktoré podkopávajú spoločné úsilie o mier a bezpečnosť. Samotné jadro Charty OSN na zabezpečenie mierového spolužitia medzi národmi je zmrzačené v mene sebectva, egoizmu takzvaných sfér vplyvu. Vidíme to aj my v Európe – na Ukrajine, v Gruzínsku alebo v Moldavsku. Tamojší ľudia poznajú hodnotu mieru. Vedia, že ich suverenitu podkopáva agresívny sused. Sused, ktorý si myslí, že preňho pravidlá neplatia,” povedal Kiska v pléne OSN.

Kiska sa tiež dotkol migračnej krízy. Prítomným štátnikom oznámil, že sú vraj zodpovední za osud migrantov, ktorí utekajú pred biedou a hrôzami vojny. „Naše odhodlanie konať je často poslednou nádejou týchto ľudí,“ povedala Kiska.