Úvod Spoločnosť Antinatalistov pribúda, niektorí z nich chcú vyhynutie ľudstva

Antinatalistov pribúda, niektorí z nich chcú vyhynutie ľudstva

Foto: archív

Demografické štatistiky vyspelých štátov strmo padajú. A hoci vlády nabádajú na plodenie detí, planéte Zem by možno prospel opak. Tvrdia to antinatalisti. Volia si bezdetný život a kladú dôraz na zmenšenie ľudskej populácie, čo je podľa nich najefektívnejším riešením mnohých svetových problémov.

Hnutie antinatalizmu zastáva názor, že každý narodený človek je odsúdený na utrpenie a na pôsobenie utrpenia okolitému svetu. Pre ekologických antinatalistov zosobňuje utrpenie sveta biedny stav životného prostredia. Problém vidia v dnešnej spoločnosti, ktorá plodenie detí príliš oslavuje bez dôkladného zváženia následkov pre už aj tak preľudnenú planétu.

Napriek trochu drastickému názvu prijíma organizácia aj členov, ktorých cieľom nie je priamo vyhynutie ľudského druhu, ale ktorí aspoň do určitej miery pristúpili na základné princípy. Medzi tými je napríklad zníženie populácie práve cez zníženie pôrodnosti.

Ani britská organizácia Population Matters (Na populácii záleží) nevolá priamo po vyhynutí ľudského druhu, jej kampaň však bojuje za spomalenie populačného rastu. Ten podľa spolku zásadne prispieva k ničeniu životného prostredia, vyčerpávaniu prírodných zdrojov, chudobe a sociálnym nerovnostiam.

Väčšina zástancov sa radikálnemu kázaniu vyhýba, snažia sa predovšetkým o to, aby sa téma preľudnenia dostala do popredia a aby páry okrem plodenia vlastných biologických potomkov zvážili napríklad adopciu sirôt.

Foto: archív

Švédska štúdia z minulého roka zistila, že rodiny, ktoré majú o jedno dieťa menej, vyprodukujú za rok o 58,6 tony menej uhlíkových emisií. Za druhé najefektívnejšie opatrenie vedci považujú vzdať sa auta, ktoré za rok priemerne vypustí „iba“ 2,4 tony emisií.

Organizácia Population Matters v poslednom čase zaznamenala rýchly nárast v počte svojich priaznivcov, a to najmä medzi mladými ľuďmi. Podľa jej riaditeľa Robina Maynarda sleduje hnutie na Twitteri oproti roku 2016 o šesťdesiat percent viac ľudí a nedávny príspevok na Facebooku o živote bez detí vraj videli viac ako štyri milióny užívateľov.

Jeden z najkonzervatívnejších odhadov počtu obyvateľov, aký je planéta Zem schopná udržateľne zvládnuť, sú dve miliardy ľudí. K číslu došli vedci z Cornellovej univerzity v roku 1999 za predpokladu, že by všetci obyvatelia žili v relatívnom blahobyte a s prístupom k čistej vode a elektrine. Túto hranicu presiahla tento rok svetová populácia o päť a pol miliardy a každým dňom sa jej vzďaľuje.

Antinatalisti často čelia otázkam, ako „vypli“ svoje vlastné rodičovské pudy. Podľa nich ich nahradila vôľa zanechať po sebe namiesto biologických potomkov toto posolstvo. Argumentujú zároveň, že investovať by sa malo predovšetkým do ľudí, ktorí už na svete sú, napríklad adopciou.