Úvod Politika Arogancia prezidenta: stovky súkromných letov za peniaze daňovníkov

Arogancia prezidenta: stovky súkromných letov za peniaze daňovníkov

Foto: archív

Počas volebnej kampane pred poslednými prezidentskými voľbami sa v súvislosti s menom Andreja Kisku často skloňovalo slovo úžerník. Po nástupe do funkcie hlavy štátu akoby chcel dokázať, že mu rôzne negatívne prívlastky patria oprávnene.

Je to čierne na bielom: máme najdrahšieho prezidenta v ére samostatnosti Slovenskej republiky, ktorému veľkoryso platíme súkromné lety špeciálom pre ústavných činiteľov. Takéto mrhanie štátnymi prostriedkami je typické pre totalitných afrických vládcov. Vedeli sme to, okrem Denníka N a SME sa o tom písalo v novinách a časopisoch, rovnako v bulvárnych plátkoch ako v komentároch serióznych médií.

Zdalo sa, že je márna akákoľvek kritika – z úradujúceho prezidenta vytvárali hlavné mienkotvorné médiá mýtus posvätnej kravy, najlepšej hlavy štátu, akú sme vraj kedy mali. Až teraz po iniciatíve parlamentu a správe ministra vnútra Roberta Kaliňáka sa oficiálne potvrdilo, že Andrej Kiska tri roky nehorázne využíval Letku Ministerstva vnútra SR na súkromné cesty.

Čísla sú alarmujúce
Od 1. marca 2015 vyštartoval letecký špeciál Jak-40 na žiadosť prezidenta na súkromný let do Popradu a z Popradu 319-krát. Ak by sa započítali aj Kiskove lety z roku 2014, sekera zaťatá do štátneho rozpočtu by predstavovala sumu 955 000 eur.

Veľkopanské spôsoby pána prezidenta sa neskončili len letmi z Bratislavy do Popradu, ale ministerstvo vnútra zaevidovalo aj sedem jeho letov na trase Poprad – Košice, čo je len 112 kilometrov, a ktorá by sa dala zvládnuť autom za hodinu.

Jak-40 Letky Ministerstva vnútra SR. (Foto: archív)
Jak-40 Letky Ministerstva vnútra SR. (Foto: archív)

Tieto údaje však treba spresniť: Na to, aby mohla letka splniť želanie prezidenta, muselo letieť prázdne lietadlo z Bratislavy do Popradu, tam vyzdvihnúť pasažierov a odviezť ich do Košíc. Neskôr ich muselo vziať späť do Popradu a opäť sa prázdne vrátiť do hlavného mesta.

Prezident zneužíval vládny špeciál Jak-40 aj inak. Zaletel si na hokej do neďalekej Ostravy, aj na lyžovačku s poľským prezidentom Andrzejom Dudom, aj na poklepanie základného kameňa mrakodrapu vo Varšave. Mimochodom, v developerskej firme, ktorá stavia mrakodrap, pracuje jeho dcéra Natália.

Kiskove nemorálne súkromné cesty sú jedna vec, jeho pracovná morálka je vec druhá. Multimilionár v Prezidentskom paláci si zvykol žiť na vysokej nohe, pracovať tri dni v týždni považoval za samozrejmosť.

Z ÚRADU ODLIETAL ANDREJ KISKA ZA RODINOU VO ŠTVRTOK A DO ÚRADU PRILIETAL V PONDELOK. A VRAJ PREZIDENT PRACUJE 24 HODÍN!

Na pokrytecké divadlo rozdávania prezidentského platu sa treba pozrieť aj z tohto uhla a nazvať veci pravým menom. Dobre vymyslený marketing mal Kiskovi zaručiť popularitu osvedčeného ľudomila, ktorý zo svojho vrecka pomáha občanom v núdzi.

Ján Baránek zhodnotil správanie prezidenta s trpkosťou ako sa politológ vyjadruje iba zriedkavo: „Hrať divadlo pred ľuďmi, že rozdáva plat a na druhej strane takto míňať úplne bezbožne, to nie je dôstojné, aby sa takto hlava štátu správala. Je to vyslovene pokrytectvo.“

Foto: archív
Foto: archív

Vráti peniaze za súkromné lety?
Predseda parlamentu Andrej Danko vyzval Kisku, aby zaplatil škodu, ktorú spôsobil papalášskym zneužívaním funkcie. Ako ho poznáme, prezident súkromné lety, na ktoré sa mu poskladali občania zo svojich daní, zrejme nezaplatí. Má na to kopu výhovoriek. Napríklad, že mu lety odporučil samotný minister Kaliňák s odôvodnením, že piloti musia mať nalietaný vyšší počet hodín.

To je v podstate pravda, lenže minister vnútra sotva mohol povedať prezidentovi, že by bolo vhodné, aby si piloti vládnej letky udržovali kondíciu na pravidelnej trase Bratislava – Poprad, keď na vládnom lietadle Jak-40 mali nalietaných viac hodín, ako vyžadovali predpisy. Taký súkromný cestovný poriadok by nemohol Kiskovi odporučiť ani posledný úradník na ministerstve vnútra.

PREZIDENT AKO BÝVALÝ ÚSPEŠNÝ SPOLUMAJITEĽ ŠTYROCH ÚŽERNÍCKYCH SPOLOČNOSTÍ JE NAOZAJ TAKÝ NAIVNÝ, ŽE NEVIE ROZLÍŠIŤ ŠTÁTNE PENIAZE OD SÚKROMNÝCH?

Nech už bola parlamentná diskusia o privátnych letoch Andreja Kisku akokoľvek búrlivá a politicky motivované vystúpenia opozičných poslancov proti ministrovi vnútra a predsedovi parlamentu akokoľvek útočné, k meritu veci treba povedať, že nemorálne správanie prezidenta nemôže ospravedlniť ani zbor prezidentských poradcov, ani celý zástup dám z mimovládnych organizácií, ani zahmlievanie prisluhujúcich médií.

Je to čierne na bielom, zapísané do análov: druhá, odvrátená tvár dobrého anjela Kisku je farizejská a neetická, až z toho jeho voličov musí bolieť hlava. Dobrý anjel lieta na krídlach daňových poplatníkov. Zatiaľ nás jeho „dobročinnosť“ vyšla bezmála na milión eur.

Foto: archív
Foto: archív